باطری

طول عمر باتری یو پی اس چقدر است؟

طول عمر باتری یو پی اس چقدر است؟

زمانی که به هر ترتیب نیاز به استفاده از باتری های یو پی اس داشته باشید، یکی از سوالاتی که برای شما مطرح خواهد بود میزان طول عمر باتری یو پی است. به این ترتیب خواهید دانست که چه زمانی کیفیت عملکرد این نوع باطری به پایان رسیده و با ضایعات باطری ups روبرو خواهید بود که البته خوشبختانه امکان فروش آن نیز وجود دارد.

همیشه توصیه می شود که مدل و نوع باتری یو پس اس را با در نظر گرفتن نوع مصرف و نیاز خود در زمینه های مختلف، انتخاب کنید تا بهترین کارایی را داشته باشد. به این شکل با در نظر گرفتن این موارد، بهترین انتخاب را خواهید داشت و در نهایت بهترین بهره برداری از باتری صورت می گیرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص طول عمر باتری یو پی اس بیشتر بدانیم.

طول عمر باتری یو پس اس

طول عمر باتری های یو پی اس را می توان به بازه های زمانی مختلفی تقسیم بندی کرد. اگر شما بهترین و در عین حال قوی ترین نوع این باطری ها را خریداری کنید، طول عمری نزدیک به 12 سال و حتی بیش از آن خواهند داشت. در حقیقت این قوی ترین نوع باطری های یو پی است به حساب می آید.

در رده بعدی با باتری هایی روبرو هستیم که طول عمری بین 10 تا 12 سال دارند. در واقع این باطری ها رتبه دوم را به لحاظ طول عمر به خود اختصاص داده و معمولا عمری بیش از 12 سال نخواهند داشت.

در گروه بعدی به باطری هایی می رسیم که هم قیمت کمتری داشته و هم به تناسب آن، طول عمر کوتاه تری میان 6 تا 10 سال خواهند داشت. البته معمولا این باطری ها با رسیدن به عمر 9 ساله، کارایی خود را از دست داده و کمتر زمانی به عمر 10 ساله می رسند.

در نهایت ارزان ترین گروه باطری های یو پی اس، طول عمر 3 تا 5 سال داشته و در مواردی که نیاز به کارکرد طولانی تر در خصوص این گروه از باطری ها نداریم، خرید این مدل توصیه می شود که با داشتن دوره کارکرد کمتر، از نرخ پایین تری نیز برخوردار هستند.

طول عمر باتری یو پی اس

البته در نظر داشته باشید که نوع استفاده و این مورد که باطری اصل یا تقلبی باشد و از چه برندی خرید خود را انجام دهید، در طول عمر و عملکرد نهایی آن به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهد بود. به همین شکل در صورتی که باتری تحت شرایط آب و هوایی گرمسیری یا در هر جایی که دمای بالایی داشته باشد، به کار گرفته شود، این امکان وجود خواهد داشت که طول عمر آن نسبت به چیزی که از ابتدا اعلام شده و انتظار می رود، کاهش یافته و در عمل با طول عمر کمتری در خصوص آن روبرو باشیم.

به همین ترتیب همان طور که اشاره کردیم، گاهی اوقات باطری های یو پی اس از نوع تقلبی بوده و این باعث می شود که دارای طول عمر کمتری در مقایسه با نمونه ی اصلی خود باشند. از این روی باید حین خرید حتما به این نکته به طور ویژه توجه داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله روشهای نگهداری از باتری یو پی اس را مطالعه کنید.

برخی مشخصات فنی باطری های یو پی اس

با دریافت اطلاعات در خصوص برخی از مشخصات فنی باطری های یو پی اس، می توانید بهتر در مورد آن ها شناخت پیدا کرده و استفاده بهینه تری از این نوع باطری ها داشته باشید.

یکی از موارد مهم که باید در نظر داشته باشید عمق دشارژ باطری های یو پی است است. عمق دشارژ در واقع درصد تخلیه شارژ باتری است. به این ترتیب، هر آن قدر که عمق دشارژ کمتر باشد، عمر باطری یو پی اس بالاتر خواهد بود. در حقیقت باید این نکته را مورد نظر قرار دهید که ممکن است هر یک از باطری ها به صورت کامل تخلیه شده یا دچار تخلیه جزئی شده باشند. به این شکل هر آن قدر که میزان شارژ باتری در هر دوره پایین تر باشد، میزان دوره هایی که باطری در کل طول عمر خود خواهد داشت نیز به همان تناسب کمتر خواهد بود.

همین طور طول عمر باتری یو پی است ارتباط مستقیم با تعداد دفعاتی دارد که باتری شارژ و دشارژ شده است. بدیهی خواهد بود که با بالا رفتن این تعداد دفعات شارژ و دشارژ شدن، طول عمر باتری نیز به تناسب آن کاهش پیدا کرده و حتی جریان دهی باتری نیز تحت تاثیر منفی قرار خواهد گرفت. از جهتی دیگر میزان دفعه های شارژ و دشارژ رابطه مستقیم با عمق دشارژ باتری دارد. هرچه میزان عمق دشارژ باتری پایین­تر باشد تعداد دفعات شارژ و دشارژ کمتر شده و طول عمر باتری بیشتر خواهد شد و همین طور تعداد دفعات شارژ و دشارژ بیشتر، باعث کمتر شدن طول عمر باطری می شود.

ولتاژ قطع چیست؟

نکته مهم دیگری که در خصوص باطری های یو پی اس باید به آن اشاره کنیم، ولتاژ قطع است. در صورتی که میزان ولتاژ این باتری ها از یک حدی کمتر گردد، باتری معیوب شده و دیگر کارایی نخواهد داشت. از این جهت باید باتری ها در یک مدار محافظ قرار گرفته و جلوی پایین آمدن ولتاژ از یک سطح استاندارد کمتر گرفته شود. به این این حد پایین مطرح شده، ولتاژ قطع گفته می شود و باتری نباید پایین­ تر از آن ولتاژ کار کند. زمانی که ولتاژ به حداقل میزان برسد، مدار محافظ باتری را از مدار خارج می­کند و مانع از خراب شدن باتری خواهد شد.

نکته: در نظر داشته باشید، هر آن قدر که سطح ولتاژ قطع پایین­ تر باشد، باتری قادر به ارائه توان بیشتری از خود خواهد بود. از این روی و به همین دلیل، معمولا تولیدکنندگان انواع باتری عملکرد یو پی اس باتری را متناسب با محدودیت قطع مشخص می­ کنند.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علائم خرابی باتری یو پی اس را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در نهایت در خصوص طول عمر باتری یو پی اس، باید به زمان شارژ نیز توجه داشته باشید که خود به عنوان یک فاکتور مهم در نظر گرفته می شود. زمان شارژ به حداکثر توان بستگی دارد که باتری می­ تواند بدون به خطر افتادن طول عمرش بپذیرد. باید دقت داشته باشید که شارژ بیش از زمان لازم، موجب خوردگی صفحه شده و طول عمر باتری را به مخاطره خواهد انداخت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *