باطری

راه های روشن کردن خودرو با باتری خالی

روشن کردن ماشین با باتری خالی

برای رانندگان، خوابیدن باتری ماشین یکی از اتفاقات رایج است که در شرایطی که با این مشکل روبه‌رو شوید ممکن است این سؤال برای شما به ‌وجود آید که چگونه از خوابیدن باطری ماشین خود جلوگیری کنم؟ یا راه های روشن کردن خودرو با باتری خالی چگونه است؟ پس با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات خود را بیابید.

خالی شدن باتری چیست؟

خالی شدن باتری خودرو یکی از مشکلات رایج مرتبط با سیستم برق‌رسانی خودرو است که به نام‌های «خوابیدن باتری» یا «دشارژ شدن باتری»  شناخته می‌شود. این مشکل در اثر خالی شدن شارژ باتری خودرو ایجاد می‌شود و این موضوع نشانگر این است که باتری خودرو توان موردنیاز را جهت تأمین انرژی الکتریکی موردنیاز برای فعالیت خودرو را ندارد.

دلایل خالی شدن باتری

دلایل مختلفی می‌تواند باعث خالی شدن باتری ‌شود که شامل وارد زیر است:

  • قطع شدن یا پوسیدگی اتصال باتری و کابل‌های متصل به آن
  • روشن ماندن چراغ‌های جلو خودرو بعد از پارک کردن
  • اشکال در سوئیچ چراغ‌های بیرون یا داخل خودرو
  • اشکال در سیستم شارژ خودرو
  • تغییرات دما و آب‌و‌هوایی
  • نارسایی دینام خودرو
  • کهنه بودن باتری

پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده توضیحات و بررسی خرید و قیمت ضایعات باطری ماشین بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

روش‌های روشن کردن خودرو با باتری خالی

در این قسمت راه های روشن کردن خودرو با باتری خالی را معرفی می‌کنیم:

۱- محکم کردن اتصالات باتری

با رعایت نکات ایمنی، ابتدا دو سر باتری را جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که اتصالات باتری خرابی ندارد. این کار را آهسته انجام دهید و مراقب باشید تا باتری آسیب نبیند. اگر سر باتری شل شده بود قدری آن را جابه‌جا کنید تا اتصال کافی برای استارت خوردن خودرو برقرار شود. در هنگام انجام این کار بهتر است از یک دستکش لاستیکی که یک عایق در برابر جریان الکتریکی محسوب می‌شود، استفاده کرد.

۲- جامپ استارت؛ روشی موثر برای روشن کردن خودرو با باتری خالی

ساده‌ترین روش روشن کردن ماشین با باتری خالی استفاده از جامپ استارت است. جامپ استارت خودرو دستگاهی است که در مواقعی که باتری ماشین خالی شده است به باتری ماشین متصل شده و در کمترین زمان ممکن، ماشین را روشن و راه‌اندازی می‌کند. همچنین این دستگاه مانند یک شارژر قوی عمل کرده و برق موردنیاز را برای استفاده از سایر بخش‌های خودرو نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

روش‌های متفاوتی برای جامپ استارت کردن یک ماشین با باتری خالی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از جعبه تقویت‌کننده باتری است که امکان دسترسی به این جعبه در فروشگاه‌های قطعات خودرو وجود دارد.

دومین راه روشن کردن خودرو با باتری خالی با روش جامپ استارت این است که از یک خودروی دیگر استفاده کرد و باتری آن خودرو را با کابل‌های جامپر به باتری خالی ماشین خود وصل کرد وقتی قصد دارید که ماشینتان را با استفاده از باتری ماشین دیگری راه بیندازید باید از کابل‌های باکیفیت استفاده کنید. زیرا استفاده از کابل‌های ارزان قیمت نمی‌گذارد آمپراژ کافی از آن عبور کند که این موضوع باعث می‌شود که باتری در حین استفاده به‌شدت داغ و شکننده شود که این امر می‌تواند باعث سوختگی و در مواردی نیز باعث آتش‌سوزی شود.

نحوه روشن کردن ماشین با باتری خالی

لازم به ذکر است که در هر دو سر یکی از سیم‌های کابل‌های تقویت‌کننده یک انبر سیاه و یک انبر رنگی قرار دارد که باید گیره سیاه را به سر منفی و گیره رنگی را به سر مثبت وصل کرد.

۳- شارژ کردن باتری

یکی از راه های روشن کردن خودرو با باتری خالی این است که در صورتی که به دلایلی مانند نبود ماشین کمکی یا نداشتن جامپ استارت، روش دیگری برای روشن کردن باتری ماشین وجود نداشته باشد، باتری را از ماشین جدا کرده و آن را به باتری‌سازی برده و در آنجا شارژ می‌کنیم.

۴- هل دادن؛ راه‌حل آخر برای روشن کردن خودرو با باتری خالی

روش دیگر روشن کردن ماشین با باتری خالی هل دادن آن است. در این کار باید به مواردی توجه داشت که آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

باید پای خود را بر روی کلاچ گذاشته، دنده را بر روی دنده ۲ قرار داده و پایتان را در تمام این مدت روی ترمز نگه دارید.

سپس به‌صورت هم‌زمان با هل دادن، باید پای خود را از روز ترمز بردارید و ماشین را هل دهید و وقتی سرعت خودرو به حد مناسبی رسید، پای خود را در حالتی که دنده روی دنده ۲ است، از روی کلاچ بردارید.

راه‌کارهای جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

راه‌کارهایی برای جلوگیری از خوابیدن باتری وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان مانع از خوابیدن باتری ماشین شد که آن‌ها را در اینجا معرفی می‌کنیم:

۱- بررسی اتصالات باتری

بررسی دوره‌ای اتصالات ماشین یکی از راه‌کارهای جلوگیری از خوابیدن باتری است. اگر در این بررسی‌ها متوجه خوردگی یا پوسیدگی در اطراف باتری ماشین یا اتصالات و کابل‌های آن شدید، باید در رفع این مشکل خیلی سریع اقدام کرد. در غیراینصورت باتری ماشین شما خالی می‌شود و مجبور به استفاده از راه‌ های روشن کردن خودرو با باتری خالی می‌شوید.

۲- خنک نگه‌داشتن باتری خودرو در تابستان

از پارک کردن خودرو در مقابل نور مستقیم خورشید در روزهای گرم تابستان باید دوری کرد. زیرا هوای گرم باعث می‌شود که باتری دچار مشکل شود و این موضوع منجر به خالی شدن باتری ماشین می‌شود.

۳- تمیز نگه‌داشتن باتری خودرو

محل قرار گرفتن باتری در خودرو به شکلی است که به‌مرور زمان روغن، چربی و گردوغبار بر روی آن می‌نشیند. این آلودگی‌ها در طولانی مدت منجر به خوابیدن باتری ماشین می‌شود. بنابراین بهتر است که هر از گاهی با یک دستمال روی باتری و اتصالات آن را تمیز کرد.

۴- جدا کردن باتری در صورت استفاده نکردن از ماشین

در صورتی که قصد دارید برای مدتی طولانی‌ از ماشین خود استفاده نکنید، بهتر است باتری آن را جدا کنید که برای این کار، لازم است که تنها سیم منفی باتری را از آن جدا کرده و باتری را از ماشین خارج کنید و در زمان استفاده، دوباره آن را در جایگاه خود قرار دهید تا باتری سالم باقی بماند.

چه روش دیگری برای روشن کردن خودرو با باتری خالی می‌شناسید؟

در این مقاله، سعی بر این داشته‌ایم که راه‌های روشن کردن خودرو با باتری خالی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم هنگامی که این مشکل برای شما رخ داد، دستپاچه نشوید و بتوانید خودروی خود را با توجه به روش روشن کردن ماشین با باتری خالی که در این مقاله ذکر شد، راه‌اندازی کنید. ما پیش‌تر راجع به بهترین روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو مفصل‌تر صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را هم مطالعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *