باطری

با بهترین روش های نگهداری از باتری خودرو آشنا شوید

بهترین روش های نگهداری از باتری خودرو

بهترین روش های نگهداری از باتری خودرو چیست و چگونه می توان از آن محافظت نمود؟ این موضوعاتی است که برای مالکان خودرو اهمیت زیادی دارد. چرا که عملکرد خوردو به این قطعه مهم بستگی دارد.

بهترین روش های نگهداری از باتری خودرو

در خلال بررسی موضوع روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو، نگاهی به نقش و وظیفه ‌ای که باتری در موتور خودرو ایفا می ‌کند نیز خواهیم انداخت، انواع باتری خودرو را به شما معرفی می ‌کنیم، با نحوه کارکرد باتری سالم آشنا می ‌شویم، شرایطی که به خراب شدن باتری ماشین می ‌انجامد را بررسی خواهیم کرد. همچنین به شرح روش نگهداری از باتری خودرو و شیوه‌ های صحیح حفظ و مراقبت از آن را می پردازیم و در آخر به ویژگی‌ های باتری فرسوده و بازیافتی می‌پردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

باتری در خودرو چه نقشی را ایفا می ‌کند؟

باتری ‌ها منابع مستقلی از انرژی برق هستند که نیرو و توان کافی برای بسیاری از فعالیت‌ های وابسته به الکتریسیته را امکان پذیر می ‌کنند. نیروی محرک انجام تمام کارها در اکثر بخش ‌های خودرو از طریق جریانات موجود در باتری تامین می‌ شود. در صنعت ماشین‌ سازی ابتدا از جریان برق فقط برای احتراق سوختی که در موتور بود بهره گرفته می‌ شد، اما در حال حاضر برای فعالیت بسیاری از بخش‌ های خودرو اعم از چراغ ‌ها و بوق‌ ها و سیستم برقی هشدار و مهم‌ تر از همه برای استارت زدن به جریان الکتریکی حاصل از فعالیت باتری نیاز است.

باتری را می ‌توان مهم ‌ترین جزء در مدار الکتریکی پیچیده و پر پیچ‌ و خم خودرو دانست. باتری می‌ تواند مانند خزانه ‌ای هوشمند نیروی الکتریکی را در خود تثبیت و ذخیره کند تا به هنگام نیاز از این انرژی الکتریکی برای راه‌ اندازی و استارت زدن خودرو و کارکرد صحیح بخش‌ هایی مانند سیستم صوتی (رادیو و ضبط)، سیستم تهویه (بخاری و کولر)، سیستم روشنایی (چراق های پشت، جلو، داخل و چراغ‌ های زنون)، سیستم هشدار دهنده‌ و ساعت استفاده کند. از این روی اهمیت زیادی دارد که روش های صحیح نگهداری از باتری را به درستی بدانید.

روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو

روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو

 

انواع باتری خودرو

1- باتری اتمی یا باتری غیر سیلد

باتری‌ های غیر سیلد یا آلیاژی هستند و یا هیبریدی. این باتری‌ ها صفحاتی از جنس سرب و کلسیم دارند. مورد استفاده این نوع باتری بیشتر در هوای گرم است و لازم به ذکر است که این باتری‌ ها در گرما از مقاومت و دوام قابل توجهی برخوردارند.

2- باتری سیلد یا باتری اسیدی

باتری ‌های سیلد به نگهداری زیاد و وسواسی نیازی ندارند و استفاده از آن‌ ها راحت است. باتری‌ های سیلد همچنین توان زیادی برای مقابله با دشارژ شدن دارند و خیلی سریع شارژ می‌ شوند. اگر بخواهیم خلاصه‌ وار خصوصیات برجسته این باتری‌ ها را نام ببریم باید به مواردی نظیر قیمت مناسب، سرعت در شارژ، دوام و مقاومت بالا و نیاز کم به مراقبت‌ های پی‌ در پی اشاره کنیم.

راه های افزایش طول عمر باتری خودرو

میانگین طول عمر باتری خودرو در شرایط ایده ‌آل و در حالی که باتری از سطح کیفی بالایی برخودرار باشد بین 3 تا 4 سال برآورد شده است. چیزی که مشخص است این است که بالاخره عمر مفید باتری خودرو به سر می‌آید و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود؛ اما روش‌ هایی هستند که باعث می ‌شوند بتوانیم سلامت باتری خودرو را با توجه به استانداردهای تعیین شده کنترل کنیم و از خراب شدن و از بین رفتن زود هنگام باتری ماشین جلوگیری نماییم.

اگر باتری از کیفیت بالایی برخوردار باشد می‌تواند حدود 4 سال بدون ایجاد مشکلات عمده به فعالیت خود ادامه بدهد. البته باید توجه داشته باشید که نحوه نگهداری از خودرو فاکتور دیگری است که در کنار کیفیت، منجر به طول عمر باتری خواهد شد. از آنجا که باتری در خودرو قطعه‌ ای بسیار ضروری است و نقش آن در راه‌ اندازی و فعالیت خودرو غیرقابل انکار است باید به تمام قسمت‌ های تشکیل‌ دهنده آن به دقت توجه کرد و چنانچه بخشی دارای نقصی هرچقدر کوچک و جزئی بود به سرعت در صدد رفع آن برآمد تا راندمان کار باتری دچار افت نشود و این قطعه حیاتی مانند یک ساعت، تنظیم شده و مرتب به کار خود ادامه دهد.

باتری سالم چه ویژگی ‌هایی دارد؟

– اگر باتری خودرو سالم باشد، خودرو در استارت زدن دچار هیچ مشکلی نخواهد بود؛ باتری‌ های ناسالم و خراب باعث می ‌شوند ماشین هندل بزند، اما روشن نشود. این در حالی است که اگر باتری خودرو عاری از هرگونه ایرادی باشد، هرگز به هنگام استارت زدن خودرو دچار مشکل نخواهد شد.
– اگر باتری خودرو به هر دلیلی دارای مشکل و ایراد باشد، زمانی که ماشین برای مدت طولانی خاموش باشد دیگر استارت نمی ‌زند و برای روشن شدن دچار مشکل می ‌شود.
– باتری ‌های سالم در هوای سرد نیز می ‌توانند ماشین را برای استارت زدن و روشن شدن حمایت کنند، اما باتری‌ های خراب در سرما استارت نمی‌ خورند.
– در باتری ‌های سالم مسلما متعاقب استارت خوردن ماشین، موتور روشن خواهد شد، اما اگر باتری خودرو ایراد داشته باشد بعد از استارت زدن ممکن است ماشین روشن نشود.

چه شرایطی باعث خراب شدن باتری اتومبیل می ‌شود؟

– شارژ کردن بیش از حد باتری

چنانچه شارژر یا دینام، باتری را بیشتر از حد مجاز و تعیین‌ شده شارژ کنند، باتری خراب خواهد شد. شارژ شدن زیاد باتری باعث می‌ شود اسید موجود در باتری دچار واکنش‌های شیمیایی سریع و قوی شده و به نقطه جوش برسد. در نتیجه این اسید تبخیر خواهد شد و افزایش تجمع این بخارات در باتری به مرور باعث ترکیدن باتری خواهد شد.

– باتری خودرو از سطح کیفی مناسبی برخوردار نباشد

اگر باتری از برندی نام‌ آشنا و معتبر نبوده و ضمانت‌نامه معتبر نداشته باشد، طبیعتا در مدت زمانی کمتر از 3 سال با مشکل مواجه خواهد شد و باید آن را تعویض کرد.

– ایجاد اتصال کوتاه در دو سر باتری خودرو

اتصال کوتاه در دو سر قطب ‌های باتری خودرو که معمولا برای سنجش قدرت و انرژی باتری به کار گرفته می‌ شود، از روش‌های غلط و خطرناکی است که ممکن است موجب ترکیدن باتری خودرو شود.

– کانال ‌های خروج گاز مسدود شده باشند

در باتری‌ های خودرو، به‌ویژه باتری‌ های اسیدی منافذ و کانال ‌هایی وجود دارند که برای خروج بخارات اسیدی تعبیه شده‌اند. چنانچه این منافذ به مرور زمان مسدود شوند، این گاز‌ها مجالی برای خروج ندارند و تجمعشان باعث انفجار و احتراق می‌ شود.

– عملکرد و سلامت باتری باید در محدوده‌ های زمانی مشخص کنترل شود

باید توجه کنید که بررسی عملکرد باتری خودرو امری مهم و حائز اهمیت است و لازم است هرچند وقت یک ‌بار شرایط باتری را چک کنید. در این میان باتری‌ های سیلد از اهمیت بیشتری برخوردارند، چراکه پنل‌ها و صفحات باتری‌ های سیلد باید به طور مداوم در محلول آب و اسید قرار بگیرند و قطب‌ های متصل به آن‌ها تمیز و سالم باشند.

روش نگهداری از باطری خودرو

روش نگهداری از باطری خودرو

روش های صحیح نگهداری از باتری

روش های صحیح نگهداری از باتری به شرح زیر هستند:

1- از شارژ کردن بیش از اندازه خودرو بپرهیزید.
2- اگر قرار است به مدت طولانی یا به طور دقیق‌ تر بیش از 4 تا 5 روز خودروی خود را روشن نکنید، اتصالات باتری را از خودرو جدا کرده و این قطعه را از خودرو خارج کنید. توجه کنید که به هنگام باز کردن باتری از روی خودرو اول باید کابل منفی جدا شود و بعد کابل مثبت اما در زمان بستن مجدد باتری بر خودرو ابتدا باید کابل مثبت را ببندید و سپس کابل منفی را به جایگاه خاص خود متصل نمایید.
3- از آنجا که سرما و درجه‌ دمای پایین بر باتری خودرو اثرات نفی دارد، بهتر است در فصول سرد سال خودروی خود را در مکانی که کمتر در معرض هوای سرد قرار داشته باشد، پارک کنید تا اثر سرما به کاهش طول عمر باتری خودرو نینجامد و از خراب شدن آن ممانعت شود.
4- قطب‌ های باتری خودرو و اتصالات دو سر آن را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید جرم بگیرد.
5- سعی کنید از لرزش باتری ماشین جلوگیری کنید.
6- از محلول جوش شیرین برای جرم گیری قطبین و اتصالات استفاده نمایید و سعی کنید با این محلول رسوبات را پاک‌سازی کنید.
7- بعد از شست ‌و‌ شوی اتصالات و قطب‌ های دو سر باتری برای جلوگیری از خوردگی، این قسمت‌ ها را چرب کنید. برای این کار می‌ توانید از وازلین یا روغن گریس استفاده نمایید.
8- اگر حجم مایع موجود در باتری خودرو کاهش یافت، به باتری آب مقطر اضافه کنید.
9- از ضربه زدن به بدنه خودرو خصوصا هنگام چک کردن یا سفت کردن پیچ‌ ها و بست‌ های موجود در آن بپرهیزید. زیرا این کار ممکن است باعث جابجایی مایع درون محفظه باتری شود یا به سطح بدنه آن آسیب وارد نماید.
10- از متصل کردن دو سر قطب ‌های باتری به یکدیگر پرهیز کنید. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم این کار باعث ایجاد خطراتی مثل ترکیدگی باتری ماشین می ‌شود.
11- از آنجا که ممکن است در مواقعی نیاز باشد قطب منفی باتری از آن جدا شود، بهتر است آن را بیش از حد سفت نبندید.
12- چک کردن روزنه درپوش باتری بسیار پر اهمیت است.
13- عملکرد دینام و سیستم برق‌ رسانی را مرتبا بررسی کنید. چراکه گاهی ممکن است دینام دچار مشکل شود و باتری را به خوبی شارژ نکند.
14- سطح اتکای باتری باید محکم و ایمن باشد تا باتری به هیچ عنوان دچار لغزش و لرزش نشود.
15- رطوبت بیش از حد یکی از فاکتورهای مضر برای سلامت و طول عمر باتری خودرو محسوب می‌ شود.
16- سطح الکترولیت موجود در باتری باید مناسب و دارای اندازه مشخص باشد.

چند نکته درباره باتری فرسوده خودرو

همان طور که پیش تر گفتیم، باتری‌ های فرسوده خودرو جزء ضایعات باارزش و گران‌ قیمت به حساب می ‌آیند. چنانچه‌ باتری خودرو کارایی اولیه خود را از دست بدهد و دیگر نتواند وظایف سابق خود را انجام دهد، از قطعاتی ضایعاتی خودرو محسوب می شود که باید آن را بازیافت نمود و با وارد کردن مجدد‌ آن به چرخه تولید، موادی بهینه و کارآمد ساخت.

سرب و اسیدی که در باتری خودرو موجود است برای سلامت محیط زیست تهدیدی جدی محسوب می ‌شود و به همین دلیل است که روش‌ های کارآمدی برای بازیافت این نوع ضایعات وجود دارد.

اگر باتری خودروی شما به هر دلیل دچار فرسودگی و از کار افتادگی شده است و قصد خرید باتری جدید را دارید، می ‌توانید بخشی از هزینه خرید باتری نو را از فروش ضایعات باتری قدیمی به دست آورید. قیمت ضایعات باتری به دلیل نوسانات بازار خرید و فروش فلزات متغیر است و بدیهی است که قیمت دلار و ارز نیز بر کالاهای این‌چنینی اثرگذار هستند. بنابراین بهتر است برای فروش باطری فرسوده خودروی خود با دفاتر معتبر یا اشخاص قابل اطمینان تماس گرفته و با اطلاع قبلی از حدود قیمت ضایعات باتری در بازار، با آن‌ها به معامله بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، به کمک روش های نگهداری از باتری خودرو شما می توانید طول عمر باطری خودرو را افزایش دهید و عملکرد بهتری را از آن شاهد باشید. در نهایت در صورتی که باطری خودرو از کار افتاد و فرسوده شد، به جای رهای آن در طبیعت، باطری فرسوده خودرو را به فروش برسانید.

بازگشت به لیست

5 نظر در “با بهترین روش های نگهداری از باتری خودرو آشنا شوید

 1. seomanager گفت:

  بسیار عالی

 2. جعفر پناهی گفت:

  عالی

 3. رضا گفت:

  عالی بود

 4. مهری گفت:

  واسه از بین بردن سولفات روی باتری خودرو میتونیم از اب جوش استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =