باطری

تشخیص باطری اسقاطی خودرو چطور انجام می شود؟

علائم باطری معیوب

همه باتری ها علائم هشداردهنده ای را به شما نشان نمی دهند که خرابی در راه است، اما گاهی اوقات این کار را می کنند و می توانید به این طریق نسبت به تشخیص باطری اسقاطی خودرو اقدام کنید. در حالی که یک باتری “اسقاطی یا ضایعاتی” اغلب به عنوان نوعی از باطری تعریف می شود که به سادگی نمی تواند ماشین را روشن کند، در زیر مواردی وجود دارد که می تواند نشان دهنده خرابی باتری باشد و در صورت مشاهده آن ها، باید به دنبال تعویض باطری فعلی با یک باطری نو باشید. البته خبر خوب این است که خرید باتری فرسوده از سوی برخی از مجموعه ها صورت گرفته و می توانید باطری اسقاطی خودروی خود را از این طریق به فروش برسانید.

تشخیص باطری اسقاطی خودرو

تشخیص باطری اسقاطی خودرو به روش های زیر میسر خواهد بود:

  1. یک شروع ناگهانی و آهسته تر

وقتی دمای هوا به زیر 20 درجه برسد، به طور کلی سرعت استارت خودرن هر خودرو کاهش می یابد. زمانی که این دما به زیر 0 برسد؛ حتی کندتر می شود. اگر به طور ناگهانی متوجه این رفتار شدید، اما درجه حرارت محیط کاهش نیافته است – یک استارت کند و کششی ناگهانی را تجربه می کنید، باید در اسرع وقت باتری خودرو را آزمایش کنید و مشکلات مربوط به آن را نادیده نگیرید. در نهایت اگر برای تعویض تاخیر کنید، یک روز می بینید که ماشین روشن نمی شود.

2. چراغ های روشن و پرقدرت، اما استارت ضعیف

چراغ های خودروی شما کار می کنند، رادیو کار می کند، اما هنگامی که استارت می زنید، با چیزی بسیار ضعیف روبرو خواهید شد. هدف باتری این است که موتور را با تأمین دوز کامل قدرت زیاد به استارت، برساند. هنگامی که باتری کم توان باشد، نمی تواند این نیرو را تامین کند، اما اغلب می تواند برق کافی برای چراغ ها یا لوازم جانبی را تأمین کند ، که نیازی به آمپر زیاد ندارند.

به خاطر داشته باشید که راه اندازی سریع خودرو در این شرایط فقط در مواقع ضروری انجام می شود. باتری را در اسرع وقت آزمایش کنید و برای شارژ مجدد باتری به دینام متکی نباشید!

تشخیص باتری اسقاطی خودرو

3. بدون رادیو

رادیوی خودروی شما روشن نمی شود. وقتی خودروی شما با یک استارت ضعیف روشن شده باشد، باتری رادیو، برف پاک کن شیشه جلو و چراغ های جلو را ممکن است نتواند پشتیبانی کند و باید این موارد را به عنوان نشانه های هشدار اسقاطی شدن باطری در نظر بگیرید.

4. اندازه باتری متورم

باتری چرب یا متورم شده است. سازنده باتری را طوری طراحی می کند که حجم و ابعاد خاصی داشته باشد و اگر اندازه باتری متورم شود، باید بتوانید آن را تشخیص دهید. اگر باتری خودروی شما باد کرده است، دینام دارای تنظیم کننده ولتاژ معیوب است و باتری را بیش از حد شارژ کرده است. این بیش از حد شارژ شدن باتری ناشی از تجمع گازهای هیدروژنی سریع تر از اتلاف باتری است. موضوع مهم اینجاست که آسیب به باتری قبلاً وارد شده است و قابل برگشت نیست.

5. استشمام بوی بد از باطری

اگر باتری بو می دهد – این علامت هشدار دهنده ای است که نشان می دهد باتری شما آماده خراب شدن است، اگر قبلاً این اتفاق نیفتاده است. معمولاً یک باتری از نظر طراحی بویی ندارد. اگر بوی تخم مرغ گندیده را احساس می کنید، این بدان معناست که گاز باتری شما تخلیه شده است. همچنین اسید سولفوریک منتشر کرده است که می تواند به دیگر قسمت های موتور خودروی شما آسیب برساند. بنابراین اگر در رفع آن سریع اقدام نکنید، حتما صدمات بیشتری را متحمل خواهید شد.

6. پایان طول عمر باطری

باتری شما قدیمی است. متوسط ​​عمر باتری خودرو معمولاً بین چهار تا شش سال است. در حدود چهار سالگی، باید توجه بیشتری به آن داشته باشید. از یک فرد متخصص در این حوزه بخواهید که باطری خودروی شما را بررسی کرده و طول عمر آن را محاسبه کند.

از کجا بفهمیم باطری اسقاطی است؟

7. فلاش های روشنایی موتور را بررسی کنید

چراغ چک موتور چشمک می زند یا دائما روشن می ماند. به طور کلی، این چراغ مشکلات جدی را در موتور شما مشخص می کند که نیاز به تعمیر و نگهداری پرهزینه دارند. اما ممکن است خوش شانس باشید و دریابید که فقط باتری ماشین شما نیاز به تعویض دارد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تعویض باطری خودرو را مطالعه کنید.

8. خودرو شروع به کار می کند، سپس بلافاصله خاموش می شود

این یک مسئله بسیار عجیب است که در واقع می تواند در برخی از  مدل های وسایل نقلیه اتفاق بیفتد. باتری ولتاژ کافی برای راه اندازی خودرو را دارد، اما پس از آن بلافاصله متوقف شده و خودرو خاموش می شود. اگر با این مشکل روبرو شدید، موارد زیادی وجود دارد که ممکن است اشتباه باشد، اما انجام یک بررسی ساده باتری اولین و ساده ترین نقطه برای شروع است. اساس کار این است که وقتی باتری خراب می شود، می تواند سیگنال های ثابتی را که به ECU ارسال می کند، قطع کند. سپس اگر باتری بتواند به اندازه کافی برای راه اندازی ماشین جمع شود، سنسورهای کنترل کننده بی حرکت، دور موتور و سوخت رسانی سیگنال خود را از دست داده اند و خودرو بلافاصله خاموش خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده توضیحات مربوط به خرید باتری فرسوده بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

در بالا به روش های تشخیص باطری اسقاطی اشاره کردیم. شما چطور باطری های فرسوده را تشخیص داده و پس از آن چه اقدامی در خصوص آن ها انجام می دهید؟

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *