باطری

میزان تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو چقدر است؟

تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو

در فصل تابستان به علت گرمای بیش از حد هوا رانندگان راهی جز روشن کردن کولر ماشین خود ندارند؛ بنابراین در هنگام استفاده از کولر ماشین باید به نکاتی توجه کرد تا بازده کولر ماشین در بیشترین مقدار خود باشد و کمترین فشار به اجزای داخلی ماشین مانند باتری و موتور وارد شود. در ادامه مطالب، درباره تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید، این است که آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می‌کند یا خیر؟ درباره تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو باید گفت که این موضوع به شرایط استفاده از ماشین بستگی دارد که در متن زیر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

در هنگام روشن بودن ماشین اگر سیستم الکتریکی بدون نقص کار ‌کند، کولر ماشین بار اضافه‌ای روی باتری ماشین تحمیل نمی‌کند. در غیر این صورت، چون کلاچ کمپرسور در کولر ماشین، هنگام کار کردن موتور داخلی در حال کار است، به انرژی الکتریکی بیشتری نیاز دارد. این باعث می‌شود خودرو سوخت بیشتری مصرف می‌کند و دینام ولتاژ باتری را تشخیص داده و شارژ را کاهش یا افزایش می‌دهد تا زمانی که دینام شارژ موردنیاز باتری را فراهم می‌کند. پس روشن کردن کولر آسیبی به باتری وارد نمی‌‌کند و تاثیر باتری بر کولر خودرو مثبت است.

تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو

عوامل تأثیرگذار بر کاهش عمر باتری خودرو

تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو را قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم که چه عواملی باعث کاهش عمر باتری خودرو می‌شود:

خرابی دینام یا خرابی باتری

در صورت خرابی باتری، آمپر ماشین کاهش می‌یابد و در این شرایط دینام فشار زیادی را تحمل می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که ولتاژ مناسبی به قطعات برقی ماشین نرسد و عملکرد آن‌ها با اختلال مواجه شود. پس نتیجه این است که کولر روشن کردن اگر سیستم الکتریکی سالم باشد به دینام و باتری آسیبی به باتری نمی‌رساند. اما هر نوع خرابی و ضعف در این سیستم باعث کاهش ولتاژ باتری و آسیب رسیدن به موتور ماشین می‌شود. به یاد داشته باشید که ممکن است در صورت خرابی، چراغ باتری شما روشن شود. در این حالت، می‌توانید مقاله روشن شدن چراغ باطری را بخوانید و راه‌کارهای موجود را مطالعه کنید.

سرعت کم در مسیرهای شلوغ با پر ترافیک

در بعضی از شرایط روشن کردن کولر به باتری آسیب می‌رساند به‌طور مثال زمانی که با سرعت کم در جاده‌های شلوغ و پرترافیک رانندگی می‌کنید، دور موتور در این شرایط کم است و جریان کافی برای افزایش ظرفیت دینام تولید نمی‌شود؛ بنابراین روشن کردن کولر یا هر یک از لوازم جانبی ماشین باعث تخلیه شارژ باتری و کاهش عمر مفید آن می‌شود.

اجزای کولر ماشین

سیستم کولر ماشین از اجزایی که در متن زیر آورده شده است. بهتر است برای اینکه میزان تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو را بدانید، موارد زیر را بشناسید. اجزای تشکیل دهنده کولر خودرو عبارتند‌از:

 • کمپرسور

کمپرسور هوا را داخل یک سیال فشرده می‌کند و این هوا از طریق یک خط به کندانسور جریان یابد؛ سپس آن را به کپسول خشک‌­کننده و دوباره به داخل اواپراتور هدایت می­‌کند.

 • کندانسور

کندانسور گرمایی که توسط اواپراتور از گاز مبرد جذب می‌کند را به خارج از محیط داخلی ماشین منتقل می‌کند و در واقع وظیفه اصلی آن تبادل حرارت است.

 • خازن

خازن گرما را از کولر خارج می‌کند و آن را به سمت شیر انبساط می‌کشاند.

 • کپسول خشک‌کننده

کپسول خشک­‌کننده گاز مبرد را ذخیره می‌کند و همچنین جاذب رطوبت گاز است. هنگامی که فشار گاز کمتر از حد معمول یا بیشتر از آن می­‌شود، کمپرسور جریان برق را به‌طور خودکار قطع می‌کند.

 • اواپراتور

اواپراتور برودت ایجاد شده توسط کویل‌ها را از طریق دریچه‌های هوا و کانال‌ها به داخل کابین اتومبیل منتقل می‌کند.

اجزای کولر ماشین

 

زمان مناسب برای خاموش کردن کولر ماشین

در صورت مواجهه شدن با شرایط زیر باید کولر ماشین را خاموش کرد:

 • رانندگی در ترافیک یا سربالایی

رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی‌های با شیب تند به موتور ماشین فشار زیادی وارد می‌کند و به آن آسیب می‌رساند و این امر باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود بنابراین برای اینکه تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو مطلوب باشد در این شرایط بهتر است کولر ماشین را خاموش کرد یا آن را روی درجه کند قرار داد تا موتور آسیبی نبیند.

 • بستن پنجره‌ها

هنگامی که کولر ماشین روشن است بهتر است که پنجره‌های ماشین را ببندید تا هوای داخل خودرو سریع‌تر خنک ‌شود. باز بودن پنجره‌ها در این حالت باعث خروج باد سرد کولر و ورود هوای گرم به داخل ماشین می‌شود و فشار زیادی به موتور وارد می‌کند.

 • عیب‌یابی کولر ماشین

هنگامی که کولر ماشین در ابتدای روشن شدن، باد خنک و مطبوعی دارد اما به‌تدریج باد آن گرم می‌شود ممکن است که ترموستات کولر نیاز به رگلاژ داشته باشد البته باید گفت که به‌طور کلی عیب‌یابی کولر ماشین، کاری تخصصی است و بهتر است به تنهایی اقدام به دستکاری کولر ماشین نکرد.

نکاتی درباره استفاده مناسب از کولر ماشین

در ادامه به بررسی نکاتی درباره استفاده مناسب از کولر ماشین می‌پردازیم:

 • سرویس دوره‌ای کولر

کولر ماشین باید به‌صورت دوره‌ای سرویس شود تا از کافی بودن فشار گاز کولر و سلامت قطعات فنی آن مطمئن شد. همچنین برای کاهش مصرف سوخت و به‌تبع آن کاهش آلودگی هوا باید فیلترهای تصفیه هوا به‌صورت دوره‌ای تعویض شوند.

 • پارک خودرو در جای خنک

یکی دیگر از مواردی که فشار زیادی به باتری و موتور ماشین وارد می‌شود روشن کردن کولر در حالی است که دمای داخل ماشین زیاد است. معمولاً در فصل شدت تابش آفتاب زیاد است و پارک کردن خودرو محل‌هایی خارج از پارکینگ یا مکان‌های مسقف و سایبان دار باعث بالا رفتن دمای داخل ماشین می‌شود که در این حالت نباید بلافاصله کولر ماشین را روشن کرد.

 • رانندگی با سرعت کم

تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو به این صورت است که روشن کردن کولر ماشین در سرعت بسیار یا سرعت بسیار زیاد به باتری آسیب می‌رساند. زیرا در سرعت کم ماشین توان کافی برای خنک کردن را ندارد و در سرعت زیاد هم فشار دادن پدال گاز موتور ماشین فشار وارد می‌کند و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو را مطالعه کنید.

اکنون میزان تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو را می‌دانید

در این مقاله در مورد تاثیر باتری بر عملکرد کولر خودرو صحبت کردیم. با هم متوجه شدیم که کولر ماشین یک سیستم خنک‌کننده بیرونی ماشین است در ماشین تعبیه شده است. استفاده درست و بهینه از کولر ماشین آسیبی به باتری نمی‌رساند و اگر فشاری زیادی به ماشین وارد نشود می‌توان به‌خوبی از کولر خودرو بهر برد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *