باطری

روشن شدن چراغ باطری به چه معناست؟

روشن شدن چراغ باطری ماشین

حتما برای شما نیز پیش آمده است که ناگهان با روشن شدن چراغ باطری خودروی خود روشن شوید. این چه پیغامی می دهد؟ احتمالا باید انتظار روبرو شدن با یک باطری معیوب یا بدتر از آن باطری فرسوده خودرو را داشته باشید و وقت آن رسیده باشد که باطری اسقاطی را با یک باطری نو تعویض کنید. به ویژه اگر در رانندگی خودرو تازه کار باشید، این موضوع بیشتر برایتان استرس آور خواهد بود. مشخص نیست که آیا موضوع قابل رفع بوده یا با یک باطری ماشین اسقاطی روبرو هستید و باید به قیمت ضایعات باطری برای فروش آن فکر کنید!

علت روشن شدن چراغ باطری ماشین

پیش از هر چیزی به این موضوع دقت داشته باشید که اگر چراغ باطری ماشین شما، بلافاصله پس از استارت زدن روشن شده و سپس خاموش شد، هیچ مشکلی وجود نداشته و نیازی نیست که نگران این موضوع باشید. در اکثر خودروها پس از استارت اولیه این اتفاق افتاده و با خاموش شدن چراغ باطری در صفحه پشت امپر، موضوع خاتمه پیدا کرده و حتی نیازی به پیگیری آن نیست. در ادامه خواهیم دید که دلیل روشن شدن چراغ باطری چیست؟

1. عیب در دینام

در بعضی مواقع نیز این به ایرادی در دینام خودرو مربوط بوده و در واقع باطری خودرو مشکلی ندارد. در صورتی که دینام به درستی شارژ نشود، این امکان وجود دارد که شاهد روشن شدن چراغ باطری بوده و به اشتباه آن را به مشکلی در خصوص باطری مرتبط بدانید.

در نهایت آنچه باید بدانید این است که روشن شدن و حتی روشن ماندن چراغ باتری خودروی شما، همیشه به این معنا نیست  که باتری وسیله نقلیه شما خراب است. این بدان معناست که اگر به سرعت به آن توجه نکنید، باتری شما از بین می رود، زیرا تمام سیستم الکتریکی خودرو شما از کار می افتد.

2. به پایان رسیدن طول عمر باطری

اما در بعضی مواقع به راستی طول عمر باطری خودرو به پایان رسیده است و باید فکری برای تعویض زودهنگام آن داشته باشید. از این روی اهمیت دارد که با دیدن چراغ روشن باطری خودروی خود، نسبت به چک کردن و در صورت نیاز تعویض آن، اقدام کنید. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو را مطالعه کنید.

آیا هنگامی که چراغ باطری روشن است، می توانیم خودرو را روشن کنیم؟

باید به این سوال اینطور جواب داد: بله، امکان روشن کردن خودرو با چراغ باتری روشن وجود دارد، اما باید در نظر داشته باشید که شما نمی توانید برای طولانی مدت به این روشن کردن ماشین با چراغ باطری فعال شده ادامه دهید. روشن شدن چراغ باتری ماشین به طور کلی به این معنی است که چیزی مانع از شارژ باتری سیستم الکتریکی خودرو شما می شود و بنابراین ، ماشین تنها با باتری کار می کند، در این شرایط ادامه دادن به استفاده از خودرو در این وضعیت عاقلانه نخواهد بود. به طور کلی اگر در هنگام کار چراغ باتری را در ماشین روشن می بینید، نباید انتظار داشته باشید که بتوانید با آن برای مدت طولانی رانندگی کنید. در حقیقت این به معنای آن است که به طور مستقیم از شارژ استفاده کرده و طول عمر آن را به شدت محدود و کوتاه می کنید.

مدت زمان دقیق کارکردن ماشین شما با چراغ باطری که روشن شده است؛ به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت. به طور کلی احتمالا چیزی نزدیک به نیم ساعت زمان برای ادامه دادن به رانندگی خود در این وضعیت خواهید داشت که البته این در بشتر مواقعی است که مشکل به دینام خودرو مربوط باشد. البته بسته به نوع باطری و نوع و مدل خودروی شما و حتی سبکی که رانندگی می کنید، این موضوع متغیر خواهد بود و ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر شود. بعضی از باطری های خودرو طول عمر بالاتری در این شرایط از خود نشان داده و برخی دیگر بسیار زودتر به نقطه انتهایی تخلیه می رسند.

روشن شدن چراغ باطری ماشین و ایراد در دینام

از این روی توصیه می شود که با مشاهده روشن شدن چراغ باطری خودرو، در اسرع وقت وسیله نقلیه خود را به مراکز تعمیرات خودرو با باطری سازی رسانده و نسبت به عیب یابی و رفع عیب آن اقدام کنید. دقت داشته باشید در صورتی که در موقعیت خاصی هستید که امکان رساندن سریع خودرو به تعمیراتی نیست، باید حتما موتور ماشین را روشن نگه دارید. به این معنا که اگر شما موتور خودرو را در چنین وضعیتی خاموش کنید، احتمال آن که در استارت بعدی موفق به روشن کردن خودرو نشوید، بسیار زیاد است. این در شرایطی که مقابل تعمیرگاه ایستاده باشید، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما در صورتی که فاصله زیادی با اولین تعمیرگاه داشته باشید، برای شما مساله ساز خواهد شد و لازم است که خودرو را تا رسیدن به اولین باطری سازی، روشن نگاه دارید.

به علاوه تمام تجهیزات برقی خودرو (تجهیزاتی که روشن نگه داشتن آن ها ضروری نیست) را خاموش کنید تا مصرف باطری به حداقل برسد. از جمله این تجهیزات می توان به سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی خودرو و … اشاره کرد. قطعا اگر در حال رانندگی در هوای تاریک هستید، خاموش کردن چراغ های خودرو، توصیه نمی شود.

پیشنهاد میکنیم جهت بررسی نحوه فروش ضایعات باطری بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

کلام آخر

اهمیت زیادی دارد که به موضوع روشن شدن چراغ باطری دقت کرده و در چنین موقعی عکس العمل صحیحی از خود نشان دهید. توصیه می شود که در اولین فرصت خودروی خود را به تعمیرگاه برده و وضعیت باطری را مورد بررسی قرار دهید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *