باطری

علائم باطری معیوب که باید بدانید

علائم باطری معیوب که باید بدانید

تقریبا همگی ما درباره باطری خودرو اطلاعاتی داریم، اما بهتر است در خصوص علائم باطری معیوب نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا در صورت معیوب شدن این قطعه، بتوانید نسبت به خارج کردن باطری خودرو ضایعاتی و خرید باطری نو و تعویض آن، اقدامات لازم را انجام دهید. دلایل گوناگونی ممکن است به ایراد در باطری خودرو منتهی شود که هر یک در نهایت می‌تواند باعث از کار افتادن باطری و عدم عملکرد آن شود.

البته قطعه‌ای به نام دینام نیز در خودرو وجود دارد که وظیفه آن شارژ باتری است و در صورتی که عملکرد صحیحی داشته باشد، موجب خواهد شد تا طول عمر باتری افزایش پیدا کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با دلایل و علائم خرابی باتری آشنا کنیم.

 

علائم باطری معیوب

اگر در خصوص علائم باطری معیوب کنجکاو هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا در این باره بیشتر بدانید. البته می‌توانید با کلیک روی لینک درج شده اطلاعاتی نیز درباره خرید ضایعات باتری بدست آورید تا در صورت معیوب شدن باطری خودروی خود، بتوانید آن را به عنوان ضایعاتی به فروش برسانید.

باتری خودرو برق مورد نیاز برای روشن شدن اتومبیل را تامین می‌کند و در صورتی که باطری معیوب باشد یا به هر شکلی کار نکند، خودرو با استارت زدن روشن نخواهد شد. به همین دلیل اگر می‌بینید که خودروی شما استارت نمی‌خورده و ناگهان با چنین وضعیتی روبرو می‌شوید، احتمالا باطری دشارژ یا معیوب شده است.

این امکان وجود دارد که باتری خودرو خالی شده و یا به طور کلی غیرقابل استفاده شده باشد. در اکثر مواقع اگر باتری خراب شده باشد، لازم است که حتما تعویض شود. چنانچه بخواهید به دنبال تعمیر باطری معیوب خودرو باشید، کاربرد چندانی ندارد و در اغلب مواقع، نتیجه‌ای از این جهت به دست نمی‌آورید؛ اما در بیشتر مواقع در صورتی که باطری خودرو دشارژ شده باشد، امکان دوباره شارژ کردن آن را خواهید داشت. در واقع باتری خالی شده را می توان شارژ کرده و دوباره از آن استفاده کرد اما باتری که عمر مفید آن به پایان رسیده باشد حتی اگر مجدد هم شارژ شود، نمی‌تواند زمان قابل توجهی به فعالیت خود ادامه دهد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین روش های صحیح نگهداری از باتری خودرو را مطالعه کنید.

علائم باطری معیوب چیست

 1. کاهش سرعت روشن شدن خودرو

همان طور که اشاره کردیم عدم استارت خوردن و روشن شدن ماشین، یکی از علائم خرابی و معیوب شدن باطری خودرو است. همین طور اگر از استارت خودروی شما کم‌رمق شده است و خودرو مخصوصا صبح‌ها به سختی روشن می‌شود، ممکن است علت آن خرابی باتری خودرو باشد.

 1. بالا رفتن سن استفاده از باطری

حتی اگر همه چیز خوب پیش برود بالا رفتن سن باطری، یکی از دلایلی است که بابت آن، با یک باطری خودروی معیوب روبه‌رو خواهیم بود. به یاد داشته باشید که به هر ترتیب هر باتری خودرو یک عمر مفید دارد؛ زمانی که عمر مفید باتری به پایان می رسد، دیگر آن کارایی اولیه را نداشته و بدون استفاده خواهد شد. به طور رایج باتری‌های خودرو بین 2 تا 3 سال عمر مفید داشته و بعد از آن باید از جای خود خارج شده و با یک باطری نو تعویض شوند.

سولفاته شدن از علائم باطری معیوب

 1. تغییر رنگ نشانگر سلامت باطری خودرو

بیشتر باطری‌های خودرو دارای یک چراغ نمایشگر سلامت باطری هستند که باید به آن توجه و دقت داشته باشید. در صورتی که باتری نو و سالم باشد، رنگ نشانگر آن «سبز» خواهد بود و اگر این رنگ به سمت زرد، قرمز یا مشکی رفته باشد، باید آن را علامتی از به اتمام رسیدن عمر باطری بدانیم و باید آن را با یک باتری جدید تعویض کنیم؛ البته در نظر داشته باشید که بعضی مواقع این موضوع به مشکلات مربوط به اتصالات باطری نیز ارتباط دارد.

 1. تغییر شکل ظاهری باتری

گرم شدن بیش از حد موتور خودرو ممکن است که به مرور زمان موجب خراب شدن باتری خودرو شده و روی ظاهر و کارکرد آن تاثیر بگذارد. در صورتی که در ظاهر باتری خود تغییرات ظاهری نظیر بادکردن بخشی از بدنه باتری یا کج شدن را مشاهده کردید، یعنی عمر مفید باتری خودروی شما به پایان رسیده است و باید آن را تعویض کنید. گرما، ضربه، شکستگی و عواملی مانند این‌ها، می‌تواند منجر به خرابی باتری خودرو و کاهش عملکرد آن شود.

راه‌های تشخیص و تست سلامت باطری

شما به راحتی می‌توانید باتری معیوب خودروی خود را تشخیص داده و سلامت آن را تست کنید. تنها کافی است به موارد زیر دقت کنید:

 • باید در ابتدا از عملکرد دینام و سلامت آن اطمینان پیدا کنید.
 • باتری دارای بست‌هایی است که باید آن‌ها را چک کرده و از اتصال و یا قطعی بست‌ها اطلاع پیدا کنید.
 • محل اتصال بست به باتری را چک کنید و از محکم بودن بست اطمینان پیدا کنید.
 • در صورتی که می‌توانید، بست‌ها را جدا کرده و سر باتری و بست‌ها را کاملا تمیز کنید.
 • عملکرد استارت و سلامت آن را بررسی کنید.
 • شمع های خودرو را بررسی کرده و از سلامت جرقه زنی شمع‌ها اطمینان پیدا کنید.
 • باتری را بررسی کرده و عملکرد آن را در زمان شارژ کردن و نگهداری شارژ بررسی کنید.

در صورتی که باتری خراب شده باشد و مشکل از قطعات و قسمت‌های دیگر خودرو نباشد، باید باتری خودروی خود را تعویض کنید.

مشکلات برق و علائم باطری معیوب

مشکلات احتمالی باتری ماشین

باتری ماشین ممکن است به دلایل مختلف دچار برخی مشکلات شود که در نهایت باعث خرابی آن می شود:

 1. مشکلات غیرعمدی

در برخی موارد، ممکن است که فراموش کنید چراغ جلوی ماشین خود را خاموش کنید. عواملی از این قبیل منجر می شوند شارژ موجود در باتری کاملا تخلیه شده و از عمر مفید باتری بکاهد.

 1. سیستم شارژ معیوب

اجزای الکتریکی داخل خودرو انرژی مورد نیاز خود را از دینام می‌گیرند؛ علاوه‌بر این دینام وظیفه شارژ کردن باتری خودرو را نیز به عهده دارد. در صورتی که دینام دچار مشکل شود باتری خالی می شود. ممکن است که دینام از نظر فنی مشکلی نداشته باشد، اما سایر اجزای درگیر با معیوب شدن دینام دچار ایراد شوند. در نتیجه یکی از مشکلاتی که برای باتری خودرو پیش می آید، ممکن است به علت معیوب شدن سیستم شارژ خودرو باشد.

 1. سیستم برق معیوب

مکش برق انگلی یا همان برق دزدی در خودرو، یکی از مشکلات رایجی است که برای اکثر خودرو‌ها پیش می‌آید. مواردی مانند ساعت خودرو و تنظیماتی که در خودرو ذخیره می‌شوند، برای فعالیت خود از انرژی باتری خودرو استفاده می‌کنند. مشکل واقعی برای باتری خودرو زمانی پیش می‌آید که یکی از فیوزهای خودرو معیوب شود یا در سیم‌کشی نقصی وجود داشته باشد که درنهایت منجر به تخلیه متوالی شارژ باتری خودرو و خرابی آن شود.

 1. رانندگی در مسافت های کوتاه به صورت متعدد

دینام در طی زمان باتری را شارژ می‌کند؛ در صورتی که مسافت و زمان روشن بودن خودرو شامل یک بازه زمانی کوتاه باشد، دینام برای انتقال انرژی به سلول‌های باتری فرصت کافی پیدا نمی‌کند. تنها راه برای جلوگیری از ایجاد این مشکل این است که هرازگاهی در مسافت های طولانی نیز از خودرو استفاده کنید. اگر باتری شما دچار مشکل شود یکی از دلایل آن می‌تواند همین پیمودن مسافت‌های کوتاه باشد.

علاوه‌بر آن، گرمای بیش از حد، سست بودن کابل‌های متصل به باتری و یا ایجاد خوردگی در کابل‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد خرابی در باتری شده و یا عملکرد موتور خودرو را دچار مشکل کند.

 

سخن پایانی

باتری ماشین از قطعات اصلی و مهم آن است که اگر از سلامت آن کاسته شود و یا ایراداتی در اتصالات آن وجود داشته باشد، می‌تواند عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات جانبی متعددی را ایجاد کند. در نتیجه، در صورتی که هر یک از علائم خرابی باتری را مشاهده کردید برای تست سلامت و در صورتی نیاز، تعویض آن اقدام کنید. چنانچه بخواهید عمل تعویض باتری را شخصا و در منزل انجام دهید، توصیه می‌کنیم مقاله تعویض باطری خودرو را نیز مطالعه کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *