باطری

نحوه تعویض و نصب باطری موتورسیکلت

نصب باطری موتورسیکلت

اگر چه تعویض و نصب باطری موتورسیکلت کار بسیار ساده ای به نظر می رسد، اما با توجه به تفاوت های جزئی میان مدل های موتورسیکلت های مختلف، ممکن است شما برای انجام این موضوع کمی چالش داشته باشید. با این حساب دنبال کردن یک فرایند استاندارد در خصوص تعویض باطری موتورسیکلت کمک می کند تا به راحتی باطری فرسوده موتورسیکلت را از جای خود خارج کرده و باطری نو جایگزین آن کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره نصب باطری موتورسیکلت بیشتر بدانیم.

نصب باطری موتورسیکلت

توصیه می کنیم که برای نصب باطری موتورسیکلت، مراحل زیر را با دقت مطالعه کرده و دنبال کنید.

گام اول: پیش از هر چیزی دفترچه راهنمای موتورسیکلت را مطالعه کنید

این مورد معمولا از سوی افراد مغفول می ماند، در حالی که شما می توانید به راحتی با مطالعه دفترچه راهنمایی که حین خرید موتورسیکلت تحویل گرفته اید، تمامی جزئیات مربوط به آن را بدانید. به این شکل از محل قرارگیری باطری به خوبی آگاهی پیدا کرده و روش باز کردن و نصب دوباره آن را نیز می توانید به درستی دنبال کنید. در صورتی که به هر دلیلی به دفترچه راهنمای موتورسیکلت خود دسترسی ندارید، می توانید غالبا به صورت رایگان این راهنما را از اینترنت دانلود کرده و در اختیار داشته باشید. همین طور معمولا امکان خرید فیزیکی دفترچه راهنمای مدل های مختلف موتورسیکلت نیز در بازار وجود دارد.

این نخستین گامی است که به شما کمک می کند تا اطلاعات کامل و موثقی در خصوص موتورسیکلتی که استفاده می کنید، به دست آورده و برای بخش های مختلف قطعات آن، یک راهنمای جامع و کامل در اختیار داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع باتری موتورسیکلت را مطالعه کنید.

مراحل نصب باطری موتورسیکلت

گام دوم: محل باطری موتورسیکلت را پیدا کنید

همان طور که گفتیم شما می توانید به سادگی با مراجعه به دفترچه راهنمای موتورسیکلت خود، از محل قرار گرفتن باطری آگاه یایبد. شاید بدون استفاده از دفترچه نیز با کمی زیر و رو کردن بخش های مختلف موتور، محل قرارگیری باطری آن را متوجه شوید، اما با دنبال کردن توضیحات دفترچه، این موضوع به شکل ساده تر انجام خواهد شد.

به طور مثال در خصوص باطری موتورسیکلت های Ducati Multistrada و Yamaha FJR1300: این قطعه در قسمت بالایی سمت راست قرار گرفته است. در موتورسیکلت یاماها YZF-R6 و FZ6 محل قرارگیری باطری زیر مخزن سوخت است. باطری موتورسیکلت هارلی دیویدسون اسپورتستر درست زیر صندلی و محل نشیمن آن است. در موتورسیکلت Harley Shovelhead، بارطری از سمت راست موتور آویزان شده است و به همین شکل هر یک از مدل های موتورسیکلت، ممکن است موقعیت مکانی متفاوتی برای جایگیری باطری داشته باشد و درست به همین دلیل است که نمی توانیم یک محل قطعی و از پیش تعیین شده را برای تمام مدل های موتورسیکلت عنوان کنیم.

به این شکل با مراجعه به دفترچه راهنمای هر موتورسیکلت، به راحتی و به طور قطعی از محل قرارگیری باطری اطمینان خواهید یافت.

گام سوم: کابل منفی را جدا کنید

حال که محل باطری را پیدا کرده اید، نوبت به اقدام برای جدا کردن آن از بدنه موتور می رسد. برای انجام این کار باید کابل منفی را ابتدا جدا کنید. به انتهای کابل منفی باتری نگاه کنید. در این بخش از کار باید دقت داشته باشید که قسمت منفی باتری را به قاب موتورسیکلت متصل ساخته و اجازه دهید کل قاب و وسایل رسانا به آن پیچ خورده به عنوان نقاط زمین عمل کنند.

معمولا کابل منفی به رنگ سیاه مشخص شده است و شما باید پیش از انجام هر کار دیگری، کابل منفی را جدا کرده باشید. این کایل روی ترمینال مربوطه روی باتری معمولاً با علامت “-” مشخص شده است.

گام چهارم: کابل مثبت را بردارید

پس از آن که کابل منفی را جدا کرده و در واقع جریان در مدار را قطع کردید، اکنون می توانید کابل مثبت را بردارید. کابل مثبت معمولا به رنگ قرمز دیده شده و روی ترمینال باطری با علامت + مشخص شده است.

گام پنجم: باتری را بردارید

دقت کنید که پس از قطع کابل ها، حال هر گونه اتصال دیگری که باطری را به موتورسیکلت بند کرده است، جدا کنید. این ممکن است شامل یک بند پلاستیکی، پیچ و مهر یا هر چیز دیگری در مدل های مختلف باشد. کافی است که این اتصالات را برطرف کرده و با یک تکان باطری را بیرون بکشید. اگر باطری به راحتی خارج نمی شود، احتمالا هنوز بست یا نگهدارنده ای دارد که شما متوجه آن نشده اید. به علاوه دقت کنید که پیچ و مهره هایی که در این مرحله باز می کنید، جایی داخل سیستم موتور نیفتاده و بعدها برای شما مشکل ایجاد نکند.

تعویض باطری موتورسیکلت

گام ششم: باطری نو را نصب کنید

برای نصب باطری جدید، پیش از هر چیزی مطمئن شوید که باطری کاملا با نوع باطری قبلی تطابق داشته و در موقع خرید، مرتکب اشتباهی در این خصوص نشده اید. همین طور اطمینان حاصل کنید که قدرت باتری مشابه باتری مورد نیاز موتور سیکلت است. در آخرین مرحله پیش از نصب نیز لازم است که پایانه ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که پایانه های مثبت و منفی معکوس قرار نگرفته باشند.

اگر باطری مورد نظر شما اسیدی است، پیش از قرار دادن آن در موتورسیکلت، باید باطری را پر کنید. در غیر این صورت پر کردن باطری در صورتی که آن را در محل خود قرار داده اید، موجب بروز ریسک ریختن اسید روی بدنه موتور و تخریب آن خواهد شد.

پس از آن اطمینان حاصل کنید که باطری به درستی در جای خود قرار گرفته و تثبیت شده است.

دستورالعمل های پر کردن سازنده باتری را دنبال کنید، مراقب باشید و کار را در مکانی با تهویه خوب یا خارج از محیط های روبسته انجام دهید. گاز هیدروژن، که به عنوان محصول جانبی واکنش شیمیایی تولید می شود، واقعاً قابل اشتعال است و باید این مورد را به درستی مد نظر قرار دهید. شما همچنین باید باتری را شارژ کنید. اگر نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید و مراقب اسید باشید، زیرا می تواند باعث سوختگی های شیمیایی شود.

گام هفتم: کابل ها را وصل کنید

آن مهره های سربی را دوباره در “حفره های” ترمینال قرار دهید و باتری را سر جای خود قرار دهید. بعد، کابل ها را دوباره وصل کنید.

برای نصب کابل ها، باید از کابل مثبت شروع کنید. کابل مثبت را وصل کنید، سپس بعد از انجام دقیق و بی نقص آن، کابل منفی را وصل کنید. سه بار بررسی کنید که آیا کابل صحیح به پایانه مناسب رفته است یا خیر. عدم انجام این کار می تواند اجزای الکتریکی موتورسیکلت را از بین برده، فیوزهای را سوزانده و به طور کلی برای شما هزینه آور باشد. در صورتی که نسبت به این مورد به درستی اطمینان ندارید، لازم است که همه چیز را دوباره بررسی کنید.

در اینجا یک راهنمایی سریع وجود دارد. بعضی اوقات پیچ های کوچکی که کابل ها را محکم می کنند بسیار کوتاه هستند و نمی توانند مهره های سربی را که در آن محکم شده اند، به خوبی نگه دارند. در مواقع دیگر، باتری برای نصب باید به طرف دیگر متمایل شود و مهره ها از بین می روند. در این صورت، یک قطعه از شلنگ خروجی باتری قدیمی (در صورت وجود باتری) یا لوله وینیل مشابه آن را برداشته و آن را قطع کنید. یک قطعه کوچک به عنوان فاصله دهنده برای بلند کردن مهره تا بالای پایانه باتری کفایت خواهد کرد. در صورت نیاز به شارژ کردن باتری، فشار نیز از افتادن آن جلوگیری می کند.

گام هشتم: عملکرد صحیح باطری را آزمایش کنید

برای آن که بتوانید به درستی عملکرد صحیح باطری موتورسیکلت را آزمایش کنید، لازم است که سوئیچ را در محل آن چرخانده و مطمئن شوید که برق رسانی به درستی در موتورسیکلت جریان می یابد. به این شکل مطمئن خواهید شد که باطری به درستی در جای خود نصب شده و در ضمن به لحاظ عملکردی مشکلی ندارد. اگر این اتفاق به درستی انجام نشد، باید بررسی بیشتری انجام دهید. مطمئن شوید که اتصالات شما خوب و محکم هستند و بر پایانه های صحیح قرار دارند. اگر آن ها را معکوس متصل کرده اید، باید اصلاح لازم را انجام دهید.

پیشنهاد میکنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با باطری فرسوده موتور سیکلت بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

اکنون کار نصب باطری موتورسیکلت به کلی به پایان رسیده است. می توانید موتور را روشن کرده و از آن به راحتی و با اطمینان خاطر استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *