باطری

روش نگهداری باتری یو پی اس

نگهداری باتری یو پی اس

با توجه به ضرورت نگهداری از باتری های یو پی اس به دلیل عملکرد آن ها، لازم است که روش نگهداری باتری یو پی اس را به خوبی شناخته و در تمامی موارد مورد توجه قرار دهید. در نظر داشته باشید که باطری های یو پی اس، از نوع باطری های سیلد لید اسید بوده و به طور کلی لازم نیست که آن قدر ها برای نگهداری آن ها موارد مهم و کاملی را دنبال کرد. اما با این همه لازم است که حتما موارد جزئی در این خصوص را نیز رعایت کرده و در خصوص آن ها دقت کافی داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص روش نگهداری باتری یو پی اس بیشتر بدانیم.

تکنیک های نگهداری باتری یو پی اس

برای نگهداری اصولی از باطری های یو پی اس باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

شارژ کردن صحیح

در صورتی که می خواهید نگهداری درستی از باتری های یو پی اس به عمل بیاورید، باید حتما مراحل شارژ کردن و دشارژ این باطری ها را به درستی دنبال کنید. در صورتی که شارژ و دشارژ باطری های یو پی اس به درستی انجام نشده و اختلالی در این حوزه وجود داشته باشد، عجیب نیست که طول عمر باطری های یو پی اس کاهش یابد. 

از این روی لازم است که حتما از دستگاه های مناسب برای شارژ کردن باطری های یو پی اس استفاده شود. برای این منظور به دنبال باطری های یو پی اس با سیستم مدیریت کنترل هوشمند باتری (Battery Management) و شارژر باتری در حالت خاموش بودن دستگاه و مجهز به شارژر مستقل و بدون ریپل شارژ باتری و با حداکثر زمان شارژ طبق استاندارد باشید.

به علاوه لازم خواهد بود که هر از گاهی باطری ها به وسیله یک متخصص بررسی شده و ولتاژ آن ها مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این صورت مشخص می شود که آیا باطری ها در حالت شارژ کامل بوده یا دشارژ شده و مشکلی داشته باشند.

دمای مناسب 

یکی دیگر از عواملی که برای نگهداری باتری یو پی اس باید مد نظر قرار دهید، دمای مناسب است. در صورتی که حرارت زیادی داشته باشیم، احتمال خراب شدن و معیوب گشتن باطری یو پی اس وجود خواهد داشت. به همین شکل وارد شدن گرمای زیاد به باتری صدماتی در خصوص فرایند شارژ و دشارژ نامناسب با آمپر بالا ایجاد می کند.

دقت کنید که لازم است دمای محیط باتری طبق استاندارد حداقل۲۰ درجه و حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد تعیین شود.  در درجه حرارت بالا، سوپاپ های باتری عمل کرده و گاز از داخل باتری خارج و عمر باتری را به شدت کم خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علائم خرابی باتری یو پی اس را مطالعه کنید.

اتصالات و سرباتریها

برای نگهداری از باتری ها حتما باید اتصالات و سر باطری ها به صورت دوره ای و در یک دوره منظم، مورد بازدید قرار بگیرند. در هر دوره بازدید باید اتصالات میان باتری ها به دقت  بررسی شده و اطمینان حاصل شود که کامل محکم بوده و ترمینال ها نیز اکسیده نشده باشند. در صورتی که مشاهده کردید بخشی از این اتصالات ورم کرده یا به هر شکلی تغییر حالت داده است، باید رفع این مورد حتما انجام شود.

اگر باتری ها به هر شکلی اکسید شده باشند، باید آن ها را از مدار خارج کرده و پس از آن سر باتری ها را با آب جوش و سمباده به خوبی تمیز کرده تا حالت رسانای آن ها حفظ شود.

در هنگام تمیز کردن سر باتریها دقت شود سولفاته ها به پوست و یا به لباسهای شما برخورد نکند زیرا سولفاتها ، اسیدی بوده و به پوست ولباس شما صدمه می رساند. شایان ذکر است با رعایت کردن مسائل فوق الذکر ، عمر مفید باتریها بالا تر رفته و می توان از کل ظرفیت باتریها به صورت بهینه استفاده نمود.

یکی بودن ولتاژ

با در نظر گرفتن این واقعیت که باطری های مختلف UPS باید به شکل سری به یکدیگر وصل شوند، در نهایت هر یک از باطری ها به یک میزان جریان شارژ را دریافت خواهند کرد. از این روی لازم خواهد بود که در هر سرویس دوره ای، ولتاژ هر یک از باطری ها به شکل جداگانه اندازه گیری شده و تعیین شود که حتما هر یک از باطری ها دارای کیفیت یکسانی باشند.

در صورتی که در چنین بررسی مشخص شد که یک یا چند مورد از باتری ها در مقایسه با سایرین دارای میزان ولتاژ پایین تری هستند، لازم خواهد بود که باطری های دارای ولتاژ پایین تر را از مدار خارج کرد. لازم به یادآوری است که کار کردن دستگاه با ولتاژ مستقیم، ممکن است باعث آسیب رسیدن به برخی از باتری ها شود و باید حتما این موضوع مد نظر قرار گرفته باشد.

چنین چیزی در صورت عدم رسیدگی موجب خواهد شد تا باطری هایی که معیوب شده اند، دچار درجه حرارت بالایی شده و در نهایت حتی ریسک آتش سوزی را به همراه داشته باشند.

نگهداری از کیس باتری 

دقت داشته باشید که برای پیشگیری از اتصال کوتاه باطری، باید حتما کیس نگهدارنده مناسبی برای باطری در نظر گرفته باشید. همین طور کیس مناسب، باعث می شود تا ضربات احتمالی نیز کاهش پیدا کرده و هر گونه ضربه ای باعث ایجاد مشکل نشود. کیس های مختلف باطری های یو پی اس، برای ابعاد مختلف و سایزهای گوناگون بوده و باید حتما با رنگ استاتیک خریداری شوند که در مقابل زنگ زدگی ها نیز مقاوم بوده و مشکلی در زمان مواجه با رطوبت پیش نیاید.

اگر در یک جا از تعداد زیادی باتری یو پی اس استفاده می شود، حتما توجه داشته باشید که ولتاژ دی س بالا رفته و ریسک برق گرفتگی بالا می رود. از این روی در چنین شرایطی، حتما استفاده از کیس باطری با کیفیت و محافظت بالاتر توصیه می شود.

پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده توضیحات خرید باتری فرسوده یو پی اس بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

در بالا به روش های نگهداری از باتری یو پی اس اشاره کردیم. شما چه روش های دیگری را در این خصوص می شناسید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *