باطری

علت خالی شدن باتری ماشین در هوای سرد

خالی شدن باتری ماشین در هوای سرد

یکی از ترسناک‌ترین موقعیت‌هایی که می‌توانید با آن روبرو شوید، این است که دیرتان شده و باید به یک جلسه مهم کاری برسید، اما ماشینتان استارت نمی‌خورد. چراغ‌های جلو کم نور هستند، سوییچ ضعیف است و موتور با هر چرخش کلید تنها چند بار به صدا درمی‌آید و بعد خاموش می‌شود. در چنین شرایطی، متوجه می‌شویم باتری ماشین خالی شده است. اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که علت خالی شدن باطری ماشین چیست؟ این دقیقا همان چیزی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

علت خالی شدن باطری ماشین چیست؟

چند دلیل وجود دارد که باعث می‌شود باتری ماشین شما زودتر از آنچه فکر می‌کنید، خالی شود:

روشن گذاشتن چراغ خودرو

روشن ماندن چراغ‌ها یکی از دلایل خالی شدن باطری خودرو و خطایی است که اکثر رانندگان حداقل یک بار در طول عمر خود مرتکب شده‌اند. احتمالا برای شما هم پیش آمده که خسته از محل کار آمده‌اید و با عجله به خانه رفته‌اید و چراغ‌های جلو یا صندوق عقب را باز گذاشته‌اید؛ که این باعث خالی شدن یک شبه باتری خواهد شد.

حتی چراغ‌های گنبدی کوچک نیز می‌توانند باتری خودرو را به طور چشمگیری تخلیه کنند؛ بنابراین قبل از اینکه در را پشت سر خود ببندید، مطمئن شوید که هیچ چراغی را روشن نگذاشته‌اید.

علت خالی شدن باطری

مشکلات الکتریکی

اگر سوالتان این است که با وجود خاموش بودن ماشین علت خالی شدن باطری آن چیست، در پاسخ می‌توان به مشکلات الکتریکی اشاره کرد که اصطلاحا به آن «برق دزدی» هم گفته می‌شود. در توضیح این مشکل باید گفت حتی اگر سوییچ را خاموش کنید، برخی از بخش‌ها همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. طبیعی است که دزدگیر، ساعت، و ضبط صوت همیشه فعال باشند؛ اما برخی از اجزای دیگر ممکن است در صورت بروز نقص الکتریکی روشن شده و بیش از حد از انرژی باتری خودرو استفاده کنند که این مشکل برق دزدی گفته می‌شود.

باتری ضعیف است

نگهداری نادرست می‌تواند باتری را ضعیف سازد، به شکلی که نتواند برای مدت طولانی برق خود را حفظ کند و این همان چیزی است که باعث می‌شود باتری خودرو به سرعت از بین برود. در چنین حالتی، باتری نسبت به هر شرایطی آسیب‌پذیر خواهد بود؛ حتی تخلیه‌های کوچک مانند ساعت یا ضبط صوت نیز می‌توانند باعث از بین رفتن آن شوند. علاوه‌بر این، چنین باتری در هوای بسیار گرم یا سرد عملکرد خوبی نخواهد داشت.

خوردگی یا شل شدن اتصالات باتری

این یکی دیگر از پیامدهای نگهداری نادرست و علت خالی شدن باطری است. اتصالات سست یا خورده‌شده به سیستم شارژ اجازه نمی‌دهند به درستی کار کند. این امر ممکن است باتری ماشین را حتی زمانی که در حال رانندگی هستید خالی کند. بسیاری از مدل‌های خودرو از دینام برای شارژ ضبط صوت، ساعت، چراغ‌ها و سایر اجزای کوچک استفاده می‌کنند. در این صورت، مشکل شارژ می‌تواند به تسریع تخلیه باتری بیانجامد. اگر باتری به درستی شارژ نمی‌شود، باید آن را به یک مکانیک حرفه‌ای نشان دهید.

دیود دینام معیوب

یک پاسخ دیگر برای این سؤال که چه چیزی باتری ماشین را تخلیه می‌کند، دیود دینام معیوب است. دینام وظیفه تامین برق چند سیستم الکتریکی و شارژ مجدد باتری را بر عهده دارد. اگر دیود آن خورده شود، مدار حتی در زمانی که موتور کار نمی‌کند برق خواهد گرفت.

باتری قدیمی است و باید عوض شود

اگر خودرو به طور مداوم روشن نمی‌شود، ممکن است مشکل از فرسودگی باتری باشد. کهنه بودن، آخرین علت خالی شدن باطری ماشین است. به طور معمول، باتری خودروها بین ۴ تا ۵ سال عمر می‌کنند. بنابراین، اگر اغلب با مشکل تخلیه باتری ماشین مواجه هستید، احتمالا زمان خرید یک باتری باکیفیت فرا رسیده است. تعویض باتری جدید با مراجعه به یک مکانیک قابل اعتماد، انتخاب مناسبی برای شماست.

باتری قدیمی و آسیب دیده

نحوه تشخیص علت خالی شدن باطری ماشین

اگر علت خالی شدن باطری خطای انسانی نباشد، به کمک یک مکانیک واجد شرایط نیاز دارید که بتواند مشکلات الکتریکی خودروی شما را تشخیص دهد و بفهمد که آیا باتری خالی شده یا چیز دیگری در سیستم الکتریکی به مشکل برخورده است.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله راه های روشن کردن خودرو با باتری خالی را مطالعه کنید.

برای جلوگیری از خالی شدن باتری چه کار کنیم؟

  • ابتدا مطمئن شوید که تمام چراغ‌های داخلی را خاموش کرده‌اید و قبل از اینکه ماشین را ترک کنید چیزی روشن نشده است. در مورد ضبط صوت هم همینطور، اگر در حال رانندگی نیستید باید خاموش باشد. چراغ‌های داخلی و ضبط صوت هنگام روشن شدن می‌توانند باتری را تخلیه کنند.
  • دوم اینکه باتری را تمیز نگه دارید. این واقعاً مهم است و باید مرتباً آن را انجام دهید. از یک پارچه خشک برای پاک کردن هرگونه کثیفی در نزدیکی ترمینال (سرباتری) و قسمت های اتصال استفاده کنید. کثیفی گاهی می‌تواند علت خالی شدن باطری باشد.

جلوگیری از خالی شدن باتری

  • سوم، به یاد داشته باشید که اتصالات کابل به باتری را بررسی کنید. اتصال باید محکم و تمیز باشد. اتصال شل یا وجود کثیفی بین کابل و باتری می‌تواند به تخلیه باتری منجر شود.
  • چهارم، از یک شارژر یا ولت متر باتری برای تست و شارژ کردن باتری استفاده کنید. شارژر را می‌توان در فروشگاه‌های لوازم خودرو پیدا کرد. به خاطر داشته باشید که از کابل جامپر شارژر برای تست وات باتری استفاده کنید.
  • آخرین راه، بردن ماشین به تعمیرگاه برای تعمیر و چکاپ سالانه شما را از مشکلات مربوط به باتری و تخلیه زودهنگام آن دور نگه می‌دارد. مکانیک به بررسی ماشین شما پرداخته و در صورت نیاز، باتری جدید را برایتان جایگزین می‌کند.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله روش قوی کردن باتری ضعیف ماشین را مطالعه کنید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندیم اگر به درستی از باتری ماشین خود مراقبت نکنید، باتری چه جدید باشد و چه کهنه، دچار مشکلاتی می‌شود و تخلیه آن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. امیدواریم پس از خواندن این مقاله، اطلاعات کافی در مورد علت خالی شدن باطری به دست آورده باشید و بدانید که برای جلوگیری از آن، چه کارهایی باید انجام دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *