باطری

با راه های افزایش طول عمر باتری خودرو آشنا شوید

طول عمر باتری خودرو

طول عمر باتری خودرو چقدر است؟ چه عواملی بر طول عمر باطری خودرو تاثیر خواهند داشت؟ راه های افزایش طول عمر باتری خودرو کدامند؟
در این مقاله شما را با مطالبی در خصوص مدت زمان کارکرد باتری خودرو، طول عمر آن، نقش و عملکرد باتری در خودرو و عواملی که بر سلامت و طول عمری باتری‌ های خودرو اثرگذار است آشنا می ‌کنیم و توضیح خواهیم داد که باتری‌ های فرسوده چه ویژگی ‌هایی دارند و برای محافظت از باتری انجام چه اقداماتی ضروری است؛ پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.
قبل از اینکه توضیحات درباره اصل مطلب که مربوط به طول عمر باتری خودرو است را آغاز کنیم، بهتر است ابتدا کمی درباره نقشی که باتری در خودرو ایفا می‌ کند صحبت کنیم.

نقش باتری در خودرو چیست؟

باتری خودرو وظیفه دارد مانند یک منبع مستقل انرژی الکتریکی‌، توان و نیرو و انرژی کافی را در خود ذخیره کرده و به هنگام نیاز آن را در اختیار قسمت ‌های مختلف برای فعایت‌ هایی مانند استارت زدن و راه‌ اندازی ماشین قرار دهد. باتری وظیفه تثبیت انرژی را دارد و خزانه‌ای است که می‌تواند آن میزان از انرژی کافی را در فضای درونی خود نگه داشته و در زمان ضروری آن را صرف جرقه زدن، تامین روشنایی ماشین، به کار افتادن سیستم صوتی و عملکرد صحیح بوق ‌ها صرف کند.

خودروهای جدید متشکل از سیستمی همه ‌جانبه و پیچیده هستند که بخش ‌های مختلف این سیستم باهم روابطی تنگاتنگ و چند سویه دارند. باتری در این سیستم پیچیده می‌ تواند انرژی لازم برای کارکرد بخش‌ های مختلف را ذخیره کرده و به بهترین روش و با رعایت تعادل آن را بین قسمت‌ های دیگر خودرو تقسیم کند و از این طریق انرژی کافی را برای آن‌ها تامین کند. با این تفاسیر می‌ توان باتری را یک عضو هوشمند و قلب تپنده سیستم الکتریکی خودرو دانست که سرچشمه ‌ای غنی از انرژی برق است. این منبع قابل شارژ بوده و وابسته به شرایط و میزان نیاز خودرو، ولتاژهای مختلفی دارد.

باتری خودرو

باتری خودرو

 

باتری خودرو در چه بخش‌ هایی وارد عمل می‌ شود؟

– باتری انرژی لازم برای استارت زدن را فراهم می ‌کند؛ چراکه وقتی ماشین خاموش است در موتور هیچ گونه انرژی ذخیره شده ‌ای برای ایجاد احتراق به میزان کافی و راه‌ اندازی خودرو وجود ندارد. در این هنگام باتری می‌تواند این نیروی برق را با ولتاژی اندازه ‌گیری شده در اختیار موتور قرار دهد و ماشین استارت بزند.
– باتری برق کافی را برای روشن شدن چراغ ‌های خودرو تامین می‌کند تا سیستم روشنایی خودرو مانند چراغ‌ های پشت و جلو، بدون اختلال به کار خود ادامه دهند.
– عملکرد درست تهویه خودرو یعنی سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی (کولر و بخاری) نیز وابسته به برق‌ رسانی باتری هستند.
– سیستم صوتی خودرو مانند ضبط و رادیو و سیستم مولتی مدیا نیز تنها با اتصال به جریان الکتریکی تامین شده از جانب باتری، به درستی کار خواهند کرد.
– سیستم‌ های آلارم خودرو و دیگر ابزارآلات برقی نیز با باتری کار می‌ کنند و در صورت ایجاد هر گونه مشکل در کارایی باتری از کار خواهند افتاد.

طول عمر باتری خودرو

هریک از باتری‌ های موجود در بازار طول عمر مشخصی دارند و طول عمر باتری ‌های مختلف نسبت به هم و بسته به شرایط استفاده از آن متفاوت است. باتری ‌های خودرو در شرایط ایده ‌‌آل به طور معمول بین 4 تا 5 سال عمر می‌ کنند اما چنانچه شرایط استفاده و نگهداری از آن‌ها نرمال و مناسب نباشد، قطعا این طول عمر کوتاه‌ تر خواهد شد.
به عنوان مثال درباره باتری‌ های ساخت ایران که در خودروهای ایرانی از آن‌ ها استفاده می‌ شود، طول عمر باتری خودرو کم ‌‌تر از استاندارد همگانی و در حدود 2 سال برآورد شده است.

راه های افزایش طول عمر باتری خودرو

– از باتری استاندارد و با کیفیت استفاده کنیم

توجه کنید که باتری خودروی شما باید از یک برند معتبر باشد و کیفیت آن به واسطه گارانتی‌ های لازم تضمین شده باشد. اگر قصد استفاده مداوم از سیستم‌ های برق رسانی ماشین را دارید و پی‌درپی از سیستم صوتی و نورانی و چراغ‌ های پرنوری مثل چراغ‌ های زنونی استفاده می ‌کنید، باید به عدد آمپر باتری نهایت توجه را داشته باشید.
چنانچه از ظرفیت باتری 50 آمپری برای مصارفی که بیش از 50 آمپر به نیروی جریان برق نیاز دارند استفاده کنید، به باتری خودرو فشار وارد می‌ شود و طول عمر آن به مرور زمان کاهش خواهد یافت.

– پیوسته سطح کیفی عملکرد دینام خودرو را چک کنید

بهتر است برای افزایش دوام باتری خودرو و بیشتر شدن طول عمر آن، شارژ دینام به صورت مرتب بررسی شود. برای این کار لازم است خودرویتان را یکی از اولویت‌ های خود بدانید و در بازه‌ های زمانی مشخص و مرتب، برای چک کردن دینام و میزان شارژ آن به برقکار مراجعه کنید.
لازم به ذکر است که محدوده امن شارژ دینام بین 13.5 تا 14.5 ولت بوده و اگر دینام بیش از این مقدار شارژ شود، درجه حرارت باتری بلافاصله بالا می ‌رود و این داغ شدن بی از حد، باتری خودرو را دچار آسیب می ‌کند.
چنانچه دینام کمتر از این محدوده شارژ شود هم باتری به سرعت تخلیه شده و خودرو برای راه ‌اندازی، استارت و جرقه زدن دچار مشکل می‌شود. برای تشخیص درست در این زمینه لازم است با دقت نشانه‌های پشت آمپر را ببینید؛ اگر علامت باتری روشن باشد نشان‌دهنده این است که دینام به مقدار کافی شارژ نمی‌ شود و دچار مشکل شده است و باید به سرعت نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

– بررسی مرتب سیستم برقی خودرو را فراموش نکنید

برق دزدی یکی از عواملی است که به سرعت بر روی طول عمر باتری اثر منفی می‌ گذارد. شاید برایتان پیش آمده باشد که خودرو بعد از ساعت‌ ها خاموش ماندن مجددا استارت نخورد. این اتفاق ممکن است به برق دزدی و تخلیه باتری مربوط باشد. بنابراین می ‌توانید با مراجعه به تعمیرگاه از جزئیات بروز این مشکل آگاه شوید و با تعمیر به موقع آن از کاهش طول عمر زودهنگام باتری خودرو جلوگیری کنید.

– از آب مقطر استفاده کنید

افزودن آب مقطر به باتری ‌های اسیدی باعث کنترل میزان اسید در این باتری ‌ها و جلوگیری از خرابی می‌ شود. این آب مقطر باید در محدوده‌ های زمانی یک‌هفته ‌ای تا 10 روزه به باتری ماشین اضافه شود. محافظت و بررسی باتری خودرو خصوصا باتری ‌های اسیدی در فصل‌ های گرم سال بسیار حیاتی است چراکه هوای گرم می‌تواند سبب تبخیر شدن اسید باتری خودرو شود. در صورتی که این اسید به مقدار کافی و لازم به صفحات و پنل‌ های باتری ماشین نرسد، پس از مدت زمان نسبتا کوتاهی این صفحات می‌ سوزند و این کار باعث کاهش چشم‌ گیر طول عمر باتری خودرو خواهد شد.

– از سیستم سرمایشی خودرو به میزان مناسب بهره بگیرید

استفاده بیش از حد و غیر مجاز از سیستم سرمایی خودرو یعنی کولر، باعث می‌ شود باتری ماشین فشار زیادی را برای تامین برق کافی آن متحمل شود و این موضوع کاهش طول عمر باتری خودرو را به همراه دارد. روشن شدن کولر باعث افت ولتاژ دینام خودرو می‌ شود و با گذشت ساعت‌هایی از روشن بودن و فعالیت کولر، باتری کم‌کم تخلیه خواهد شد. اگر این کار به شکل متناوب صورت بگیرد طول عمر باتری با کاهش مواجه خواهد شد. پس بهتر است در محدوده ‌های یک ساعته کولر را خاموش کنیم تا بین 5 تا 10 دقیقه استراحت کند و بعد با شارژ شدن مجدد باتری و دینام دوباره کولر را روشن کنیم.

– لرزش و تحرک بیش از اندازه، به طول عمر باتری خودرو لطمه می‌ زند

باتری ماشین نباید بیش از حد در معرض لرزش قرار بگیرد، چراکه صفحه‌ های سربی و اسیدی باتری نسبت به این لرزش ‌ها حساس هستند و باتری آسیب می‌ بینند. مسیرها و جاده‌های ناهموار باعث لرزش‌ های شدید و بیش از حد می‌شود که برای باتری مضر است و باعث کوتاه تر شدن عمر باتری خواهند شد. استفاده از سیستم‌ های صوتی قوی و بالا بردن بیش از حد ولوم هم این لرزش ‌های گاه‌گاه را تشدید می ‌کند و همه این مجموعه عوامل می‌ توانند در آینده نزدیک اثرات منفی و مخرب خود را بر طول عمر باتری خودرو اعمال نمایند.

– نحوه شارژ صحیح باتری را به عنوان مولفه‌ ای مهم مد نظر بگیرید

باتری انرژی لازم برای فعالیت‌ های وابسته به برق را تامین می ‌کند. فقط یک باتری سالم است که می‌ تواند این کار را بدون دردسر و به شیوه ‌ای صحیح انجام دهد. در مسیرهای طولانی باتری می‌ تواند پس از مصارف برقی مثل کولر و ضبط، خود را شارژ کند اما در مسیرهای کوتاه و در زمان توقف ‌های کوتاه مدت امکان شارژ کافی وجود ندارد. یعنی اگر در بازه‌ های زمانی کوتاه خودرو خاموش و متوقف شود برای روشن شدن و استارت خوردن مجدد به باتری فشار بیشتری وارد می‌ شود. بنابراین اگر باتری به درستی و به میزان کافی شارژ نشود، اسیدی که در در باتری وجود دارد به صفحات باتری آسیب می‌ زند و عمر باتری ماشین کم‌کم پایین می ‌آید.

– در هوای گرم باتری ماشین آسیب می‌ بیند

گرما باعث افزایش جنب ‌و جوش مولکولی و افزایش سرعت انجام واکنش‌ های شیمیایی می‌ شود و این امر سبب آسیب به باتری خودرو خواهد شد. عایق باتری باعث می‌ شود این تغییرات و نوسانات دمایی کمتر باتری را تحت تاثیر قرار دهد، چراکه گرما معمولا تخریب‌ گر باتری‌ ها، خصوصا باتری‌ های اسیدی هستند. بنابراین حتما به این نکته توجه کنید که باتری را باید در دمای مناسب و به ویژه به دور از تابش مستقیم اشعه‌ های نور خورشید در فصل‌ های گرم نگهداری کرد.

توصیه های مهم برای افزایش طول عمر باتری خودرو

– هل دادن ماشینی که شارژ باتری آن تخلیه شده به هیچ عنوان کارساز نیست و در صورتی که خالی بودن باتری شما را غافلگیر کرد بهتر است از باتری کمکی یا باتری به باتری کردن استفاده کنید. البته این روش ‌ها هم فقط باید در مواقع ضروری به کار برده شود و در صورت تکرار و ادامه ‌دار شدن عمر باتری خودرو را کم می ‌کنند.
– بهتر است در هنگام خاموش بودن ماشین ضبط و رادیو بیش ‌تر از 5 تا 10 دقیقه روشن نماند تا استفاده از شارژ باتری خودرو بهینه سازی شود.
– قرار است خودروی شما بیشتر از 15 روز خاموش بماند، بهتر است سر باتری منفی را از بدنه باتری جدا کنید.
– هرگز اسید موجود در باتری اسیدی کار کرده را به امید ریختن اسید نو کاملا تخلیه نکنید، چراکه این کار نه تنها به باتری کمک نمی‌ کند بلکه طول عمر آن را به مرور کاهش خواهد داد.
– از عایق برای پوشاندن باتری خودرو استفاده کنید، چراکه تعبیه عایق در باتری خودرو برای آن جنبه محافظتی خواهد داشت و باتری را از دمای زیاد و آسیب‌های دیگر مصون نگه‌ می‌دارد.
چنانچه توصیه‌های بالا به هر دلیلی رعایت نشود و باتری آسیب ببیند، به باتری فرسوده تبدیل خواهد شد. بد نیست نگاهی نیز به ویژگی‌های باتری‌های فرسوده و نحوه و مراتب بازیافت آن بیندازیم.
باتری‌ های فرسوده یا ضایعاتی، باتری‌ هایی هستند که به هر دلیلی کارایی مناسب و اولیه خود را از دست داده‌ اند و به ضایعات تبدیل شده ‌اند. البته شکل ضایعاتی باتری خودرو نیز از ارزش مالی قابل اعتنایی برخوردار است چراکه در آن از فلزات سنگین و کاربردی نظیر سرب استفاده شده است و از ضایعات باتری خودرو به روش بازیافت می‌ توانند مجددا در ساخت باتری‌های جدید بهره بگیرند و آن را دوباره وارد سیکل تولید کنند. بازیافت کردن پسماندهای باتری خودرو که مواد صنعتی و شیمیایی هستند می‌تواند کمک‌ های شایانی را در زمینه حفظ محیط زیست انجام دهد.
بازیافت کردن مواد فرسوده ‌ای مثل باتری خودرو که کارایی سابق خود را از دست داده‌اند، باعث می‌ شود میزان کمتری از زباله‌ها برای دفن یا سوختن تولید شود و مواد مضر و سمی کمتری جذب خاک و آب شود و گیاهان حیوانات کم‌ تری در معرض آسیب‌ها و زیان‌های ناشی از تولید گازهای سمی و مواد مضر قرار بگیرند.

راه های افزایش طول عمر باتری خودرو

راه های افزایش طول عمر باتری خودرو

جهت مشاهده توضیحات و بررسی قیمت باطری فرسوده بر روی لینک کلیک کنید.

مراحل بازیافت باتری فرسوده

1- باتری فرسوده در دستگاهی به نام آسیاب چکش، خرد شده و به قطعه‌های ریزتر تبدیل می‌شود.
2- قطعه‌های خرد شده در جایگاهی به نام دیافراگم قرار می‌گیرند.
3- در دیافراگم فلزات و مواد سنگینی مثل سرب پایین می‌روند و پلاستیک‌ها و مواد سبک این‌چنینی بالا می‌مانند.
4- مواد پلی پروپیلن از بین می‌روند و مواد رقیق و مایع از بخش خاصی از دیافراگم خارج می‌شوند.
5- موادی مانند سرب و فلزاتی که سنگین هستند در این قسمت باقی می ‌مانند.
6- هرکدام از این مواد ذکر شده وارد چرخه‌ای مجزا می ‌شوند تا با روش‌های کارآمد و ویژه بازیافت شوند.

قیمت ضایعات باتری خودرو

شرکت‌ ها یا اشخاصی هستند که در تجارت خرید و فروش ضایعات و اوراق باتری خودرو و دیگر تجهیزات آن فعالیت می ‌کنند و می‌توان برای فروش باتری فرسوده با آن‌ها معامله کرد. قیمت باطری فرسوده خودرو به عواملی مثل نوع باتری و قیمت روز فلزات و میانگین قیمت ارز و دلار بستگی دارد. البته با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، فضاهای زیادی نیز برای خرید و فروش آنلاین این مواد و محصولات به وجود آمده است.

بازگشت به لیست

یک نظر در “با راه های افزایش طول عمر باتری خودرو آشنا شوید

  1. امیررضا گفت:

    واقعا کسی به این نکات واسه افزایش طول عمر باتری خودرو توجهی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 5 =