باطری

8 علت خالی شدن باطری ماشین

علت خالی شدن باطری ماشین - باطری آنلاین

به دلایل مختلفی ممکن است که باطری ماشین خالی شده و یا به اصطلاح دشارژ شود؛ اما اگر علت خالی شدن باطری ماشین را به درستی بدانید، هم این شانس وجود دارد که از آن جلوگیری کرده و هم این که بتوانید به موقع عکس العمل نشان داده و از قرار گرفتن در موقعیت های مشکل ساز چون روشن نشدن ماشین در شرایط اضطراری جلوگیری کنید. به طور مثال اگر قرار است که تا یک ساعت دیگر سر یک قرار مهم کاری باشید و خودروی شما به دلیل خالی شدن باطری روشن نمی شود، باید بگوییم که سخت بد شانسی اورده اید و شاید اگر از پیش در خصوص عوامل موثر بر خالی شدن باطری ماشین بیشتر می دانستید؛ در چنین موقعیتی قرار نمی گرفتید.

از این روی اهمیت زیادی دارد که در خصوص دلایل خالی شدن باطری ماشین به خوبی دانسته و در خصوص هر یک از این موارد که امکان آن وجود داشته باشد از پیشرفته شدن ماجرا، جلوگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

علت خالی شدن باطری ماشین

خالی شدن باطری ماشین را می توان به موارد زیر نسبت داد:

1. خطاهای انسانی

یکی از مواردی که بسیار زیاد به خالی شدن باطری ماشین منجر می شود، خطاهای انسانی است. در صورتی که شما در خصوص رانندگی دقت و مهارت کافی را نداشته باشید؛ این امکان وجود دارد که حین استفاده از خودرو و حتی در زمانی که آن را در گوشه ای پارک کرده اید، به صورت غیرآگاهانه به باطری صدمه زده و باعث خالی شدن آن شوید. به طور مثال اگر از خودروی خود پیاده شده اما فراموش کرده اید که چراغ های خودرو را خاموش کنید، با گذشت چندین ساعت امکان خالی شدن باطری ماشین وجود دارد. در این صورت نه سیستم برق رسانی خودرو مشکلی داشته، نه با یک باطری فرسوده روبرو هستید. تنها چیزی که در این میان اشتباه شده، روشن گذاشتن چراغ های اتومبیل یا روشن کذاشتن چراغ داخل کابین آن است. در این صورت چاره ای نمی ماند به جز این که به دنبال خرید باطری ضایعاتی باشید تا باطری خودروی خود را فروخته و پیش از خرید یک باطری نو، اندکی از آن بازگشت پول داشته باشید.

خالی شدن باطری ماشین به دلیل روشن ماندن چراغ های خودرو

2. مشکلات فنی

دینام در حین رانندگی، انرژی برق لازم را تامین کرده و به سیستم برق رسانی خودرو وارد می کند. شارژ باطری خودرو نیز از طریق همین دینام انجام می شود؛ حال بدیهی است که در صورتی عیب و ایراد در دینام خودرو، باید انتظار داشته باشیم که مصرف برق به صورت مستقیم از باطری انجام شده و خیلی زودتر از آن چه باید، طول عمر آن را به نقطه ی پایانی برساند.

به این صورت اگر در دینام ماشین مشکلی وجود داشته باشد، شما با مشکل خالی شدن باتری خودرو نیز در پی آن، مواجه خواهید شد. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات خود قطعه دینام سالم است و مشکلی ندارد، اما دیگر اجزای درگیر در این سیستم ایراد داشته و موجب صدمه وارد کردن به کل سیستم می شوند. به طور مثال در صورتی که تسمه سست شده باشد، در عملکرد دینام تاثیرگذار خواهد بود.

3. ایراد در سیستم برق رسانی خودرو

به سیستم برقی رسانی خودرو دقت کنید، بعضی از تجهیزات موجود در خودرو باید به صورت پیوسته این دریافت برق را داشته باشند که از جمله آن ها می توان به سیستم های امنیتی اشاره کرد. اما چه زمانی مشکل روی می دهد؟ زمانی که فیوز معیوب بوده یا ایرادی در سیسم کشی و همین طور مشکلی در نصب تجهیزات وجود داشته باشد. به این ترتیب ممکن است که ظرف مدت کمتر از یک شبانه روز، باطری خودرو خالی شده و نیاز به تعویض آن پیدا کنید. همین طور توصیه می کنیم که علائم باتری معیوب را نیز دنبال کرده و نسبت به آن آگاهی حاصل کنید.

خالی شدن باطری خودرو به دلیل ایراد در سیستم برق رسانی

 

4. اشکال در دیود دینام

دینام یکی از بخش ها و قطعات بسیار با اهمیت در تمام سیستم خودرو است. این قطعه دو وظیفه اصلی را برعهده دارد:

  1. تامین انرژی اجزای الکتریکی خودرو در زمان حرکت
  2. شارژ باتری اتومبیل

زمانی که برای دیود درون دینام مشکلی ایجاد شود، دینام حتی در زمان خاموش بودن موتور نیز به شارژ سیستم ادامه می دهد. این فرآیند معیوب باعث خواهد شد تا زمانی که صبح قصد دارید خودروی خود را روشن کنید،با یک باتری خالی روبرو شوید و امکان روشن شدن اتومبیل وجود نداشته باشد. مشکلات دیگری نیز در رابطه با دینام وجود دارد که می تواند منجر به شارژ ناکافی سلول های باتری شود.

5. رانندگی مکرر در مسافت های کوتاه

همان طور که اشاره کردیم یکی از وظایف دینام، شارژ باطری خودرو است. برای این منظور باید خودرو در مسافتی پیش رفته و دینام حین کارکرد خود، باطری ماشین را نیز شارژ کند. حال اگر پیوسته خودروی شما روشن شده و مسافت بسیار کوتاهی را طی کند، علاوه بر نیرویی که از باطری گرفته می شود، فرصتی برای شارژ آن وجود نخواهد داشت و این باعث خالی شدن شارژ باطری می شود. اگر شما از آن دست رانندگانی هستید که اتومبیل خود را برای مدت 5 تا 10 دقیقه به کار می اندازید و یا از آن برای پیمودن مسافت های کوتاه استفاده می کنید و با مشکل خالی شدن باتری مواجه شدید، یک دلیل محتمل برای آن همین مسافت های کوتاه رانندگی است.

6. افزایش دمای قابل توجه

دمای بیش از حد می تواند منجر به ایجاد کریستال های سولفات سرب شود. این موضوع می تواند منجر به افزایش زمان مورد نیاز برای شارژ باتری، کاهش چشمگیر عمر مفید باتری و حتی سوختن باطری خودرو گردد. فرآیند سولفاته شدن در باتری ها می تواند منجر به اختلال در تبدیل موثر انرژی شیمیایی موجود در باتری به انرژی الکتریکی گردد و از آن جا که شارژ باتری زمان بیشتری به طول می انجامد، ممکن است وقتی اتومبیل را خاموش می کنید، باتری به طور کامل شارژ نشده باشد.

7. اشکال در کابل های متصل به باتری

در صورتی که کابل های متصل به باطری دارای ایراداتی باشند یا هر گونه آسیب یا خوردگی داشته باشند، عملکرد باطری تضعیف شده و این امکان وجود دارد که زودتر از زمان قابل انتظار، با خالی شدن شارژ باطری مواجه شوید. در واقع زنگ و خوردگی مانع از آن می شود که باتری خودروی شما به درستی و به صورت 100 درصد شارژ شود. از این روی اهمیت زیادی دارد که هر از گاهی اتصالات باطری را بررسی کرده و در صورت بروز هر مشکل کوچکی، برای رفع زودهنگام آن، اقدام کنید. بررسی و رفع این مشکلات زمان و هزینه کمی می طلبد، اما خالی شدن باطری ماشین، به شما ضرر بیشتری خواهد زد.

اشکال در کابل های متصل به باطری و دشارژ شدن

8. ضعیف شدن باطری

در نظر داشته باشید که بهترین و باکیفیت ترین باطری های خودرو نیز دارای طول عمر مشخصی هستند و هر آن قدر هم که همه چیز بدون ایراد و اشکال بوده و رسیدگی کامل داشته باشید، باز با سپری شدن عمر مفید این باطری ها، شاهد افت عملکرد و در نهایت مرگ باطری هستیم. از این روی هرگز فکر نکنید که با رعایت این موارد، باطری خودروی شما می توانید عمر صد ساله داشته باشد! در نهایت بهترین و مرغوب ترین باطری های خودرو، چیزی نزدیک به 4 سال طول عمر داشته و نباید بیش از این را انتظار داشته باشید. البته در صورتی که نگهداری درستی نداشته و سبک رانندگی شما نیز مخرب باشد، این 4 سال عمر مفید به مراتب کاهش یافته و حتی ممکن است پس از سپری شدن یک سال، نیاز به تعویض باطری برای خودروی خود پیدا کنید.

جهت مشاهده توضیحات مربوط به باطری فرسوده بر روی لینک کلیک کنید و نکاتی در خصوص باطری اسقاطی وجود دارد که بهتر است بدانید.

 

سخن پایانی

در بالا به دلایل خالی شدن باطری ماشین و در واقع اصلی ترین دلایل آن پرداختیم. شما چه تجربه ای در این خصوص دارید و چه دلایل دیگری را با دشارژ شدن باتری خودرو در ارتباط می دانید؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وبلاگ باطری آنلاین در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + شانزده =