باطری

باطری اسقاطی و نکاتی در خصوص آن

باطری فرسوده

همان طور که احتمالا تجربه کرده اید، در زمان خرید باطری نو برای خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر خود، نرخ خرید باطری نو به شکل معمولی یا ارائه کردن باطری فرسوده در حین خرید به فروشنده، احتمالا باعث خواهد شد تا قیمت کمتری برای خرید باتری نو بپردازید. این به معنای آن است که باطری فرسوده ای که تحویل می دهید، دارای ارزشی بابت فلزات به کار رفته در آن دارد و با در نظر گرفتن تخمینی این فلزات، مقداری از مبلغ و قیمت باطری نو برای شما کسر خواهد شد.

 

اما چرا باطری اسقاطی ارزشمند است؟

شاید در بدو امر این کار بیهوده به نظر رسیده و بر این باور باشید که باطری ها اسقاطی هیچ ارزشی ندارند. اما در واقع موضوع متفاوت است. تشخیص باطری اسقاطی مهم است و اینکه این باتری ها با داشتن وزنی نزدیک به 18 کیلوگرم، حاوی 4 لیتر اسید باطری بوده و بقیه وزن آن ها شامل پلاستیک بدنه و سرب به عنوان ارزشمندترین بخش باطری است.

همان طور که می دانید سرب، یکی از فلزات مهم است که در صنایع مختلف کاربرد داشته و باعث شده است تا فروش باطری های فرسوده نیز به این شکل رواج یافته و معنا پیدا کند. جالب است بدانید که نزدیک به نیمی از نیاز سرب مصرفی در ساخت و تولید باطری های جدید، از همین باتری های اسقاطی و ضایعاتی، تامین می شود. به این شکل نیاز به استخراج بیشتر سرب از معادن آن کاهش یافته و به نوعی بازیافت منابع از محصولات اسقاطی صورت می گیرد.

 

رها کردن باطری فرسوده در طبیعت

به همین شکل باید بدانید که رها کردن باطری فرسوده در طبیعت، کاری بسیار اشتباه است. باطری های فرسوده و ترکیب اسید و سرب باعث آسیب رسیدن به طبیعت شده و از این روی به هیچ وجه نباید چنین اقدامی داشته باشید. به علاوه گازهایی که به این شکل تولید خواهد شد؛ علاوه بر آسیب رساندن به طبیعت، موجب صدمه به ریه افراد نیز خواهد شد. حتی دفن کردن باطری در خاک نیز باعث آسیب رسیدن به خاک شده و تبعاتی از این جهت در پی خواهد داشت. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با باطری فرسوده بر روی لینک کلیک کنید.

 

کلام آخر

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم، به نظر می رسد بهترین روش برخورد با باطری اسقاطی، فروش آن و به دست آوردن مبلغی پول و در کنار آن، کمک به بازیافت سرب و عدم ضربه زدن به محیط زیست خواهد بود. شما چه نظری در این باره دارید؟

بازگشت به لیست

3 نظر در “باطری اسقاطی و نکاتی در خصوص آن

 1. موسویان گفت:

  نمیدونستم رها کردن باتری استقاطی در طبیعت چه داستانی داره

 2. تراب پور گفت:

  کاش همه میفهمیدن انداختن باطری استقاطی تو طبیعت چه اسیبی به محیط زیست میزنه

  1. سمیرا نقیبی گفت:

   دوست عزیز ما کلیه موارد تشکیل دهنده باطری رو بصورت کامل بازیافت میکنیم و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمیرسونیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − نه =